Praznici uzimaju danak! Sve više zaraženih koronom u Srpskoj, struka predlaže oštrije mjere

13.01.2022. | 19:03

Praznici i okupljanja uzimaju danak. Broj zaraženih virusom korona u Republici Srpskoj raste vrtoglavom brzinom, pa epidemiolozi predlažu pooštravanje mjera barem dvije sedmice.

Za sve je zaslužan soj omikron. Utjeha je što je klinička slika zaraženih blaža, pa većinom ne zahtijeva hospitalizaciju. Brine to što je prenos virusa brži nego ikada. Procjene su da jedna osoba zaražena omikronom u prosjeku zarazi 15 drugih.

“Suočavamo se sa petim talasom ove pandemije, u pitanju je sada omikron. Radi se o varijanti virusa koja je značajno zaraznija nego sve dosadašnje, iako smo i ranije imali posla sa virusom koji je izuzetno zarazan. Sada to ide do nevjerovatnih granica, možda je ovo jedan od najzaraznijih virusa s kojim smo se ikada suočili”, kazala je Jela Aćimović, epidemiolog u Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske.

Trenutno je na najvećem udaru primarna zdravstvena zaštita. Bolnice nisu pretrpane jer omikron često ne izaziva tešku sliku, ali svi koji osjete simptome moraju biti testirani i pregledani. Još jedan problem je nedostatak medicinskih radnika, jer se u velik broj zaraženih ubrajaju oni ili članovi njihovih porodica, pa slijedi izolacija.

“To se najviše vidi po broju upućenih, odnosno pregledanih pacijenata u Urgentnom centru. U odnosu na neki prethodni period, taj broj je sada udvostručen ili čak utrostručen, tako mi sada u 24 sata pregledamo preko 120 pacijenata, dok je u decembru taj broj iznostio između 40 i 50”, kaže Dijana Marić, specijalista Interne medicine u Urgentnom centru UKC-a Srpske.

“Situaciju trenutnu karakteriše obolijevanje mlađih nevakcinisanih osoba, mada se sve više i vakcinisanih osoba zaražava, na svu sreću sa simptomima blage infekcije. Ali, u narednom periodu s obzirom da očekujemo povećanje broja oboljelih može se očekivati i povećanje broja hospitalizovanih”, poručila je Jelena Durić, epidemiolog Doma zdravlja u Trebinju.

Nisu redovi samo ispred Ari ambulanti i Urgentnog centra, nego i ispred apoteka. Prava pomama vlada za kućnim testovima za koronu. U Banjaluci se više ne mogu ni kupiti, a ništa bolja situacija nije ni u ostatku Republike Srpske. Farmaceuti kažu i prije je bila velika potražnja, ali ovakva kakva traje još od Nove godine, do sada nije zabilježena.

“Mi trenutno u apoteci nemamo u ponudi testove, upravo zbog situacije sa povećanim brojem zaraženih. Dosta ljudi kupuje testove i radi ih u kućnoj upotrebi. Svakodnevno dolaze, zove telefonom i pitaju da li ih imamo u ponudi. Mi se iskreno nadamo da ćemo početkom sljedeće sedmice da dobijemo testove”, smatra Draženka Gajić, farmaceut.

Kućni testovi za koronu se u zdravstvenim ustanovama ne uzimaju kao relevantni. Svaki pacijent koji dođe nakon takvog pozitivnog testa, bude pregledan i PCR testiran, piše ATV.

Oznake: Korona, Mjere, Srpska, Struka