Petronijević upozorava: Povratnike sa sirijskog ratišta u BiH i na Kosovo sada šalju u Ukrajinu

20.02.2022. | 11:28

Predsjednik Centra za obnovu međunarodnog prava Goran Petronijević rekao je da se više od 100 pripadnika “Islamske države” vratilo na Kosovo ili u BiH sa sirijskog ratišta, a da ih sada Zapad, pogotovo SAD, koriste na drugim tačkama gdje treba da se potpali fitilj, poput Ukrajine.

Komentarišući izjavu ruskog šefa diplomatije Sergeja Lavrova o dolasku plaćenika iz BiH i sa Kosova u Ukrajinu, Petronijević je rekao da je ubijeđen da Zapad, pogotovo SAD, koriste upravo takve ljude da ih ubace u Ukrajinu da pokušaju da izazovu sukob, ocijenivši da je to velika opasnost.

Budući da Zapad ne može da u Ukrajini izazove krizu na planirani način, niti da natjera ukrajinskog predsjednika, a kamoli ostale da krenu na Donbas, onda se, navodi Petronijević, pribjegava toj strategiji.

“Sada kada se završava epizoda u Siriji i kada se veliki broj, više od sto pripadnika ‘Islamske države’ vratilo na Kosovo ili u BiH, to je veliko bure baruta, ogromna opasnost. Upravo njih, oni koji su ih stvorili i finansirali, obučavali i držali na tim pozicijama u Siriji, sada koriste na drugim tačkama gdje treba da se potpali fitilj”, rekao je Petronijević za TV Prva.

On smatra da bi, u slučaju da dođe do masovnog ukrajinskog napada na oblasti kao što su Donbas, Lugansk, Donjeck, došlo do totalnog građanskog rata i raspada Ukrajine.

Ovaj beogradski advokat je istakao da se zaboravlja da je 1770. godine 40.000 Srba naseljeno upravo u Lugansk i Donjeck, gdje je najveći dio tamošnjeg sadašnjeg stanovništva srpskog porijekla.

Govoreći o vehabijskim kampovima u BiH, Petronijević je naveo da je veliki broj džihadista, koji je dovučen u BiH da ratuje na strani Bošnjaka, ostao u BiH, što smatra da predstavlja veliku opasnost i “bure baruta”, koje se odnekud finansira.

“Ne prihvatam tezu da je slučajnost što su oni došli u BiH, pa tu slučajno ostali. Ubijeđen sam da oni tu predstavljaju spavače koji u jednom trenutku mogu da izazovu sukobe ili da posluže kao korpus”, rekao je Petronijević.

Oni su, napomenuo je, dobijali državljanstvo, zasnivali porodice, koncentrisali se i napravili kampove, o čemu argumentovano govori stručnjak za bezbjednost Dževad Galijašević.

O nedavno uhapšenom vehabiji zbog planova da izvede teroristički napad u Beogradu kamionom, Petronijević je rekao da on nije toliko velika opasnost, ukoliko nije organizovan sa drugima i pod kontrolom “sa strane”.

Centar za obnovu međunarodnog prava osnovan je na inicijativu sudija, advokata, profesora i društvenih radnika u oblasti međunarodnog prava zbog ozbiljne zabrinutosti ljudi koji se profesionalno bave pravom za funkcionisanje i očuvanje sistema međunarodnog prava.