Novaković Bursać jasna: SNSD nije protiv popisa, ali se u ovom slučaju krenulo naopako

01.02.2021. | 09:27

Šef Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamenta BiH Snježana Novaković Bursać kaže da ova stranka nije protiv zakona o popisu stanovništva, ali da je usvajanje samog zakona posljednje u nizu stvari koje treba napraviti da bi popis stanovništva 2023. godine bio obavljen kako treba, a njegovi rezultati bili prihvaćeni.

“Naravno da mi nismo protiv popisa, ali se u ovom slučaju krenulo naopako. Prvo je neophodno postići dogovor o stručnim stvarima i metodologiji, pa onda ići na pisanje zakona i njegovo usvajanje u parlamentu. Nažalost, politički predstavnici bošnjačkog naroda ne pokazuju nimalo sluha i želje za dogovorom o čemu svjedoči i činjenica da je inicijativa usvojena uprkos tome što za nju nisu glasali legitimni predstavnici druga dva naroda“, rekla je Bursaćeva.

Prema njenim riječima, imajući u vidu koliko je i obimom i suštinom bilo primjedbi iz Republike Srpske na popis iz 2013. godine, potpuno je pogrešno i pogubno ponavljati iste ili slične stvari.

“Obradu podataka sa tog popisa pratile su brojne kontroverze i primjedbe, tako da bi zbog svih u BiH bilo najpametnije i najsvrsishodnije da se ovaj put stvari postave prvenstveno na stručne osnove kako bismo dobili valjane podatke”, istakla je Bursaćeva za Glas Srpske. U tekstu se navodi da su bošnjački političari već počeli da pripremaju teren za nove mahinacije u vezi sa popisom stanovništva u BiH koji bi trebao da bude održan 2023. godine, deset godina nakon posljednjeg popisa iz 2013. godine čije rezultate zbog brojnih malverzacija Republika Srpska nije priznala.

Prvi korak na tom putu povukli su nedavno na posljednjoj sjednici Predstavničkog doma parlamenta BiH usvajanjem inicijative poslanika SDA Denisa Zvizdića kojom se obavezuje Savjet ministara da u roku od 90 dana u parlamentarnu proceduru uputi prijedlog zakona o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova u BiH kako bi se popis mogao obaviti najkasnije do 2023. godine.

Zvizdićeva inicijativa usvojena je glasovima uglavnom bošnjačkih poslanika iz stranaka sa sjedištem u Sarajevu, dok su poslanici iz Republike Srpske, kao i poslanici HDZ-a BiH bili protiv ili uzdržani. U prvom krugu glasanja za inicijativu nije glasao nijedan srpski poslanik iz Republike Srpske, kao ni poslanici HDZ-a BiH, ali je usvojena u drugom krugu glasanja.

Protiv je glasalo svih sedam prisutnih poslanika SNSD-a, Srpskog kluba i poslanik DNS-a Nenad Nešić, dok su poslanici SDS-a i PDP-a bili uzdržani, tako da je inicijativa usvojena zato što nije bilo potrebnih deset glasova iz Republike Srpske protiv kako bi ona bila oborena.

Republika Srpska nije priznala rezultate popisa stanovništva BiH iz 2013. godine koje je objavila Agencija za statistiku BiH zbog metodologije obrade podataka, pri čemu je posebno sporno bilo pitanje o broju stalnih, odnosno rezidentnih stanovnika u BiH.

Tadašnji direktor Zavoda za statistiku Republike Srpske Radmila Čičković objasnila je da je “nešto ispod 200.000 osoba obuhvaćeno popisom i uvršteno u rezidentne stanovnike, a nije to trebalo biti”.