Kirije iz kase izvukle na desetine miliona maraka: Nadležni “ne stavljaju tačku” na ovaj problem

14.08.2021. | 09:34

Kirije na ime smještaja vojnika i drugih profesionalnih vojnih lica izvukle su iz kase Ministarstva odbrane (MO) BiH na desetine miliona maraka, a nadležni se ni lani nisu potrudili da stave tačku na ovaj problem, na koji ih mnogi upozoravaju duže od deceniju, a za koji su rješenja krenuli da traže gotovo od dana kada su formirani.

Da je situacija na terenu nepromijenjena i poslije toliko godina utvrdili su i podvukli ponovo revizori Kancelarije za reviziju institucija BiH u svom izvještaju o finansijskoj reviziji ministarstva za 2020. godinu, gdje su naveli da nadležni ni lani nisu sprovodili nikakve aktivnosti.

“Ministarstvo nije preduzimalo aktivnosti na projektu trajnog rješavanja smještaja profesionalnih vojnih lica”, napisali su kratko revizori u dijelu izvještaja koji se odnosi na ranije date preporuke, a koje još nisu sprovedene u djelo, iako su davno izrečene.

To je potvrdio za “Glas” i zamjenik ministra odbrane Mirko Okolić.

“Ni lani, imajući u vidu pandemiju virusa korona, nije ništa urađeno na ovom pitanju, a aktivnosti nije bilo ni do ovog momenta”, kazao je Okolić, koji je ranije podsjećao da postoje potencijalna rješenja, te da je i sam, kada je bio u prethodnim mandatima na ovoj poziciji, nastojao da obezbijedi da se pitanje smještaja uredi na drugi način.

On je, kao jedno od rješenja, isticao da je bolje da se zaduže i da umjesto kirije plaćaju ratu kredita jer će to na kraju biti u vlasništvu MO. Postoji i druga varijanta, da ministarstvo bude zakupoprimac i da sklapa ugovore sa zakupodavcima, te da onda, vodeći računa o kategorijama vojnih lica koja koriste smještaj, odlučuje koliko će ih biti u jednom objektu.

“To sada nije slučaj jer svako ima pravo na određeni iznos i iznajmljuje sebi kako misli da je najbolje”, rekao je ranije Okolić, ukazujući da n jedna ideja ne može biti realizovana preko noći, ali da za sve treba novca, koji u kasi nemaju.

Pravo na naknadu za smještaj imaju profesionalna vojna lica, prema pravilima, čije je mjesto prebivališta udaljeno više od 80 kilometara od službe u Oružanim snagama ili Ministarstvu odbrane. Za ove namjene, kako pokazuju računi koje su objelodanili i revizori u izvještajima, posljednjih godina je odlazilo više od osam miliona na godišnjem nivou.

U ministarstvu su, prema navodima revizora, određene aktivnosti počeli još tokom 2006. godine, a i sami su 2014. priznali da su troškovi smještaja visoki, te da postojeći način, odnosno individualno unajmljivanje privatnih stanova, nije ekonomično rješenje. Revizorima su ranije priznali i da su u projekat ušli bez studije izvodljivosti, opravdanosti i isplativosti uvođenja sveobuhvatnog novog koncepta smještaja, te naglasili da će, u idućem periodu, donijeti konkretan zaključak o nastavku aktivnosti.

Na odugovlačenje i manjak volje upozoravaju i iz parlamentarne Komisije za pitanja odbrane i bezbjednosti na nivou BiH, naglašavajući da im je revizija zbog toga trebalo još jednom da da negativno mišljenje.

Zamjerke

Revizori su nadležnima u MO BiH ukazali i na druge probleme koje su uočili prilikom češljanja njihovih finansijskih knjiga. Utvrđeno je da ni lani nisu preduzimali aktivnosti u vezi sa prodajom sekundarnih sirovina, ni identifikovali uzroke pokretanja sporova velikih vrijednosti. Uz to, u izvještaju je navedeno da u sprovedenim nabavkama za hranu nisu zahtijevane garancije za ozbiljnost ponude, iako je vrijednost prelazila 100.000 KM.