Dodik o visokom predstavniku: Srbi su preživjeli ustaški genocid, preživjeće i Incka

07.02.2021. | 13:53

Srpski član i predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik poručio je da su Srbi na ovim prostorima preživjeli ustaški genocid, pa će tako i visokog predstavnika u BiH Valentina Incka.

Dodik je naglasio da je Inckov problem to što on vidi BiH kao centralizovanu zemlju bez Republike Srpske.

“Ovdje živi narod koji je preživio ustaški genocid i preživjeće i Valentina Incka”, rekao je Dodik.

On je naveo da je Incko činio i legalizovao sve što je antidejtonsko, kršeći međunarodno pravo na bazi političke ideologije koja je tražila da Republika Srpska bude razvlašćena.

“To što nije u skladu sa Dejtonskim mirovnim sporazumom ovdje funkcioniše već 24 godine u liku zlotvora kakav je Incko i drugi koji su ovdje, maltretirajući Srbe, našu Republiku i srpski narod u cjelini, sprovodili separatnu politiku osvete nad nama, kažnjavanja i svega što su činili u proteklom vremenu”, rekao je Dodik novinarima u Banjaluci.

On je istakao da je to jedan kontinuitet i da se to vidi.

“Oni su nam podvalili ili pokušavaju podvaliti priču o bonskim ovlaštenjima (donesena 1997. godine na sastanku Savjeta za sprovođenje mira u Bonu) koja ne postoje. Tamo nikad niko nije dao ovlaštenja, a rekli su da podržavaju napore visokog predstavnika. To je jedna neformalna grupa zemalja koja nije predviđena Dejtonskim mirovnim sporazumom”, rekao je Dodik.

Prema njegovim riječima, sve to je bio jedan blef i najbolju ocjenu o svemu tome dao je tadašnji visoki predstavnik Karlos Vestendorp koji je rekao da to nije u skladu sa Dejtonskim mirovnim sporazumom.

Dodik je rekao da se Incko sada (zahtjevom da budu oduzete povelje Radovanu Karadžiću, Momčilu Krajišniku i Biljani Plavšić) još jednom na ružan način obračunava sa Republikom Srpskom.

Dodik je podsjetio da su svuda u civilizovanom svijetu osuđene osobe koje odsluže svoje kazne nakon toga slobodne u svemu, te da su prema tome Plavšićeva i pokojni Krajišnik imali sva prava.

On je naglasio da sada Incko drži predavanja Srpskoj, dok u u isto vrijeme toleriše ono što se dešava u Sarajevu, a kao primjer je naveo da se najveći broj zajedničkih institucija nalazi u sarajevskoj Ulici zelenih beretki.

“Zar neko zaista misli da to nama nije podvala i da to za nas nije uvredljivo?”, pita Dodik.

Dodik je ponovio stav prema kojem se BiH vidi uređena kao decentralizovana zemlja do maksimuma sa dvije ili tri zajedničke funkcije i kao zemlja sa visokoautonomnom Republikom Srpskom.

ŽAL ZA STRADALIMA NEĆE PRESTATI VIJEKOVIMA

Milorad Dodik rekao je da žal za srpskim stanovništvo u Drakuliću i okolnim selima ubijenim u ustaškom pokolju bez ijednog ispaljenog metka neće prestati vijekovima.

Dodik je napomenuo da su Drakulić, Šargovac, Motike i rudnik Rekavac područije strašnog zločina kojeg su počinile ustaše u Drugom svjetskom ratu pobivši bez ispaljenog metka 2.315 Srba.

“Među ubijenima na najsuroviji način bilo je i 551 dijete, što je u današnjim uslovima čitava jedna škola, a ubili su ih samo zato što su Srbi. Održavanja pomena njima neće prestati,i održavaće se kroz decenije i vijekove koji dolaze”, rekao je Dodik novinarima, nakon što je prisustvovao obilježavanju 79 godina od stradanja Srba iz tih sela u ustaškom pokolju na današnji dan 1942. godine.

On je istakao i da generacije mladih koje dolaze moraju znati da su na ovom području ubijeni njhovi preci, jer su pripadali istom narodu i istoj vjeri, da je podmukla ideologija Nezavisne Države Hrvatste bila usmjerena da trećinu Srba pobije, trećinu pokatoliči, a trećinu raseli, a da je to realizovala čineći monstruozne zločine.

“Bolno je čitati podatke o tome i zamisliti kako je to bilo da su uveče (ustaše) pobili sve pse kako ne bi lavežom prepoznali nezvane goste, a ujutro u ranim časovima su poboli sve stanovništvo”, naveo je Dodik.

On je naglasio da se mora govoriti da je to uradio dio hrvatskog naroda koji je prihvatio ideologiju NDH, koja je u to vrijeme bila priznata od djela evropskih zemalja kao što su Italija i Njemačka.

Prema njegovim riječima, to predstavlja snažnu opomenu svima koji su na funkciji da obezbijede stabilnost i funkcionisanje Republike Srpske.