
Podaci koji pale alarm: Svaka tri dana u Srpskoj u saobraćaju poginula jedna osoba
16.07.2025. | 07:22Svakog trećeg dana od januara do juna na putevima u Republici Srpskoj u saobraćaju je poginula jedna osoba, pokazuju podaci Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, koji govore da je za šest mjeseci tako stradalo 55 osoba.
Statistika pokazuje da je broj onih koji su poginuli na cestama u prvoj polovini godine veći nego u istom periodu lani, kada je stradalo 46 osoba.
Bezbjednošću saobraćaja na putevima nisu zadovoljni u MUP-u RS, a ministar Siniša Karan ističe da tome treba pristupiti multidisciplinarno.
“Pravimo analize i možemo na tom planu reći da više treba raditi i na obuci vozača”, istakao je Karan, dodavši da nedostaci postoje i na putevima, da se voze stara i neispravna vozila i slično.
Kako kaže, porazan je i podatak da je među kontrolisanim vozačima njih 700 bilo pod uticajem droge.
Prema mišljenju Nikole Ćopića, vještaka saobraćajne struke, prekoračenje brzine problem je koji u najvećoj mjeri dovodi do saobraćajnih nezgoda.
“Posmatrajući statističke podatke o broju saobraćajnih nezgoda, koji se ponavljaju iz godine u godinu, mišljenja sam da vozači na putevima Republike Srpske nisu svjesni opasnosti koje sa sobom nosi nebezbjedno ponašanje u saobraćaju, a naročito ono koje se odnosi na prekoračenje dozvoljene brzine kretanja. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, prilikom povećanja srednje brzine saobraćajnog toka za samo jedan procenat, rizik od smrtnog stradanja u saobraćajnim nezgodama se povećava za četiri procenta. Ako na to dodamo podatke Auto-moto saveza Republike Srpske, koji ukazuju na to da svaki drugi vozač na našim putevima prekoračuje dozvoljenu brzinu kretanja, tada se može izvući jasna konkluzija zašto se crne brojke ponavljaju iz godine u godinu”, objašnjava on.
Osim prekoračenja brzine, Ćopić kao problem navodi i alkohol, jer kako kaže, poznata je činjenica da vožnja pod dejstvom alkohola produžava vrijeme reakcije vozača na opasnost, a samim tim i zaustavni put vozila, što povećava rizik od nastanka saobraćajnih nezgoda.
Pored brzine i alkohola, na nastanak saobraćajki, kako objašnjava vještak saobraćajne struke, svakako utiču i faktor vozilo i faktor put sa putnim okruženjem.
“Poznato je da Bosna i Hercegovina ima jedan od najstarijih voznih parkova u Evropi, a prilikom preventivnih kampanja koje sprovodi Auto-moto savez Republike Srpske, brojke kažu da prosječna starost kontrolisanih vozila prelazi 16,5 godina, dok trećina kontrolisanih vozila ima jednu ili više tehničkih neispravnosti, što sigurno u određenoj mjeri povećava rizik od nastanka saobraćajnih nezgoda”, navodi on.
Zbog svega navedenog, Ćopić ističe da je, kada je u pitanju faktor čovjek, potrebno djelovati dvojako.
“Prvenstveno preventivno, na način da se više pažnje posveti obuci novih vozača kroz proces obuke u auto-školama, ali i da se stvara prostor za priču o bezbjednosti saobraćaja i posljedicama nebezbjednog ponašanja kroz obavezno obrazovanje. Zatim je potrebno djelovati i represivno, ali sam mišljenja da je Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske dalo maksimum prilikom terenskog rada i da kontinuiranom represijom trošimo ljudske resurse, dok broj saobraćajnih nezgoda stagnira ili je u blagom porastu. To je pokazatelj da postojeće sankcije ne utiču značajno na promjenu stavova i ponašanja vozača na putevima Republike Srpske i da potencijalno rješenje treba tražiti u pooštravanju kaznenih odredbi”, ističe Ćopić za “Nezavisne novine“.
Kada je riječ o faktoru put, on navodi da je potrebno realizovati niz mjera kako bi se unaprijedila postojeća infrastruktura.
“Konačno, kada je u pitanju faktor vozilo, jedino rješenje koje se čini adekvatnim je subvencionisanje nabavke novih i ekološki prihvatljivih vozila, kao i smanjivanje nameta prilikom registracije za nova vozila, kako bi se u budućnosti smanjila prosječna starost voznog parka”, navodi Ćopić i dodaje da je ipak ključ rješenja problema u vozačima.