Sankcije NIS-u opet odgođene, Vučić se zahvalio SAD

26.04.2025. | 08:43

SAD su odgodile primjenu sankcija Naftnoj industriji Srbije za još dva mjeseca, objavio je predsednik Aleksandar Vučić u subotu ujutro.

“Hvala našim američkim partnerima na razumijevanju pozicije Srbije”, izjavio je Vučić.

Odluka Vašingtona je bila očekivana, jer je američka administracija već dva puta odobrila produžetke Naftnoj kompaniji Srbiji, a stručnjaci koji su prethodnih dana govorili za RT Balkan rekli su da nema razloga da se taj rok ponovo ne odloži.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Aleksandar Vučić (@buducnostsrbijeav)

Kompanija NIS je u sredu saopštila da je podnijela novi zahtjev Ministarstvu finansija SAD za izdavanje posebne licence kojom se odlaže puna primjena sankcija, a potom je u petak i Ministarstvo rudarstva i energetike saopštilo da je tražilo odlaganje primjene sankcija.

Ministarka Dubravka Đedović Handanović je rekla da je Srbija ovog puta tražila produženje posebne licence za najmanje 90 dana, “kako bi se omogućilo NIS-u da nastavi svoje glavne poslovne aktivnosti dok nastavljamo pregovore kako bismo došli do dugoročnog rješenja”.

Ona je istakla da dva prethodna odlaganja stupanja sankcija na snagu pokazuju da postoji razumijevanje za našu situaciju.

“Srbija će nastaviti da vodi snažnu diplomatsku borbu u vezi sa pitanjem NIS-a i sigurno je da će rješenje ovog problema biti tema razgovora predsjednika Srbije Vučića i u Moskvi i Vašingtonu”, rekla je Dubravka Đedović Handanović.

Podsetimo, prvobitne sankcije trebalo je da stupe na snagu 28. februara, ali su u poslednji čas odložene za 30 dana, pa je tako novi rok uvođenja sankcija bio 28. mart, a zatim je još jednom produžen na 28. april.

Naftna industrija Srbije (NIS) našla se na listi sankcija koju je 10. januara objavila Kancelarija za kontrolu strane imovine američkog Ministarstva finansija (OFAK), zbog udela u vlasništvu ruske kompanije “Gaspromnjeft”.

U međuvremenu je vlasnička struktura promenjena tako što je ruski “Gaspromnjeft” preneo svoj udeo od 5,15 odsto na “Gasprom” i tako smanjio svoj udeo sa 50 na oko 44,85 odsto.