FOTO: SHUTTERSTOCK
Povoljne vremenske povoljne: Pri kraju žetva ječma
26.06.2026. | 10:56Na području prijedorske regije privodi se kraju žetva ječma čiji je prosječan prinos u ogledu 750 kilograma po dunumu, rečeno je Srni u prijedorskoj kancelariji Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi pri Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske.
Kako su objasnili, vremenske prilike su od početka sezone bile povoljne za strna žita kad je u pitanju temperatura i padavine tokom proljeća.
U ovoj regiji žetva pšenici nije počela u većem obimu, ali se procjenjuje da će rod biti iznad prosjeka.
Na području prijedorske regije pod strnim žitima je oko 6.000 hektara, a dominantna je pšenica na oko 2.500 hektara.
Na ostalim površinama su žitarice ječam, zob, tritikal, raž kao i ozimno krmno bilje grašak i grahorice, te uljana repica koja nije žitarica, ali se sije u jesenjem periodu.
