Petrović: Neće biti povećanja cijene električne energije

08.03.2024. | 23:05

Generalni direktor “Elektroprivrede Republike Srpske” /ERS/ Luka Petrović izjavio je da neće doći do promjene cijena električne energije građanima nakon odluke Ustavnog suda Republike Srpske da tarife za obračun, koje se primjenjuju od 15. decembra 2022. godine nisu u skladu sa Ustavom.

“Najviše rukovodstvo Republike Srpske je sa najodgovornijim ljudima iz ove oblasti vidjelo da je to u suštini samo pravna forma imenovanja tih grupa i neće doći do pomijeranja cijena električne energije građanima”, rekao je Petrović za “ATV”.

On je istakao da su pojedinci iz opozicije, prvenstveno Nebojša Vukanović pokušao da poništi tarife za obračun električne energije i objasni kako je on “doprinio svim građanima”, a da je urađeno onako kako je naveo u apelaciji Ustavnom sudu Republike Srpske desilo bi se da bi 86 odsto građana imalo povećanje cijena.

Petrović je istakao da svako ima pravo da podnese apelaciju na bilo koju odluku nekog nivoa vlasti, kao što su to uradili neki opozicionari za blok tarife, ali pitanje je da li će ovo biti od koristi građanima, jer je tim sistemom bilo zaštićeno 86 odsto građana Srpske.

Petrović je pojasnio da su predstavnici opozicije probali da iskoriste apelaciju da vrate cijene električne energije, ali je ERS sačinila prijedlog kako bi se mogle vratiti tarifne grupe još prije dvije godine.

“Mi smo to uputili na analizu Regulatornoj agenciji za energetiku, koja je po Zakonu o električnoj energiji nadležna da uvodi novu tarifnu metodologiju i tim sistemom smo zaštitili 86 odsto građana”, rekao je Petrović.

On je precizirao da su građani, koji su po starom sistemu trošili do 800 kilovatčasova električne energije, imali snižene ili iste račune za električnu energiju, a oni koji su trošili više od toga su dobili veće račune.

“Kada se pravila nomenklatura u samoj odluci Regulatorne agencije, ispalo je da su i oni do 500, 1000 i 1500 i oni koji su trošili više od toga, našli se u jednoj tarifnoj grupi, po kojoj je bilo moguće ispostaviti tri različita računa”, pojasnio je Petrović.

On je dodao da ne može jedna tarifna grupa da ima tri podgrupe, nego samo jednu.

Petrović je istakao da, kada se električna energija koristi u manjoj količini, onda je država racionalna i nije potreban angažman termoelektrana, a kada se troši više energije i pokrenu termoelektrane, onda je cijena duplo skuplja od hidro električne energije.

“Iz tog razloga je i Elektroenergetska zajednica dala saglasnost na naš tarifni sistem prije godinu i po dana, a podržale su ga i međunarodne institucije. Stremljenja EU su takva da se racionalno ili manje troši električna energija bez zagađenja životne sredine”, pojasnio je Petrović.

On je istakao da je ovaj tarifni sistem primjenjiv uveliko u Srbiji, Hrvatskoj i Sjevernoj Makedoniji, a i u Federaciji BiH najavljuju takav sistem kako bi zaštitili kupce koji manje troše.

U TOKU PROJEKTI VAŽNI ZA STABILNOST ELEKTROENERGETSKOG SISTEMA

Generalni direktor “Elektroprivrede Republike Srpske” Luka Petrović istakao je da se rekordna dobit ovog preduzeća iz prošle godine nalazi u investicijama, koje će, kada se završe, značiti svijetlu budućnost o pitanju cijena i stabilnosti elektroenergetskog sistema.

Petrović je naveo da te investicije ne mogu biti završene za pola godine, ali da je važno da idu svojim tokom.

On je naveo da je ERS jedini u regionu koji trenutno ima 548 megavata u izgradnji – hidroelektrane Dabar, Mrsovo, na rijeci Bistrici, solarne elektrane u Trebinju, “Buk Bijela” sa Srbijom…

“To je ogroman potencijal iz obnovljivih izvora koji će nama dugoročno značiti da ćemo moći imati najniže cijene za građane na ovim prostorima”, dodao je Petrović.

On je naglasio da sve to treba završiti, da su to ozbiljni projekti koji zahtijevaju kadrovsku osposobljenost.

Petrović je za ATV rekao da je Srpska dovoljno uradila na zaštiti životne sredine, kao i da treba pratiti razvoj Evrope u razvoju energetike, odnosno iskorištavanju obnovljivih izvora energije.

On je napomenuo da uglja nema u neograničenim količinama i da je logično da se mora ići ka tranziciji, proizodnji električne energije u obnovljive izvore, te je iz tih razloga vidljivo da će cijena električne energije iz termoelektrana biti sve skuplja.

ERS je, kaže, dovoljno uradio na zaštiti životne sredine, te ukazao na veliki projekat odsumopravanja dimnih gasova koja je koštao 85 miliona evra koji je finansirala japanska razvojna agencija “DŽajka”.

Taj kredit se, kako je rekao, uredno vraća, a time je postignuto da se emisija sumpora iz uglja smanjila za 93,5 odsto.

“Termoelektrična energija jeste skuplja i ukoliko hoćemo građanima da kažemo da prodajemo naše proizvode, onda će oni biti povoljniji ako imamo obnovljive izvore energije”, dodao je on.

Petrović je istakao da treba pratiti razvoj energetike u Evorpi, koja je iskoristila i vodu i vjetar i sunce, da to treba učiniti i na Balkanu, te da je najlakše za sada koristiti sunce, sljedeći lakši projekti su vjetroelektrane, a teži su hiroelektrane.

Navodeći da sada cijena električne energije nije ni blizu projektovane, da su one pale sada na 70 evra, čak i niže po megavat satu, Petrović je rekao da se došlo skoro do cijena električne energije od prije nekoliko godina, dok su u međuvremu porasli svi troškovi održavanja.

Petrović smatra da se moraju uložiti svi resursi da se napravi što više energije.

“Sa ozbiljnom pažnjom moramo pratiti poslovanje u narednoj godini jer ova tranzicija sa ovako niskim cijenama, mi kao izvozno orijentisana kompanija nećemo moći imati benefite koje smo imali u prethodnim godinama”, rekao je Petrović.

Prema njegovim riječima, 2023. godina je bila rekordna po dobiti i prihodima u istoriji ERS-a.

NEĆE BITI PRIVATIZACIJE ELEKTROENERGETSKOG SISTEMA SRPSKE

Generalni direktor “Elektroprivrede Republike Srpske” Luka Petrović rekao je večeras da nikakve privatizacije elektroenergetskog sistema Srpske neće biti već da će se graditi novi objekti sa drugim kompanijama.

Petrović je naveo da je to uvijek populistička priča pojedinaca, ali da nikake privatizacije neće biti, što je i opredjeljenje Vlade i to je tema koja nikada neće doći na Narodnu skupštinu.

“Tačno je da ćemo nove objekte praviti sa drugim kompanijama kao što to želimo sa Crnom Gorom. To nije privatizacija već `grinfild` investicija”, rekao je Petrović za ATV.

On je dodao da će u tom slučaju udružiti kapital, napraviti objekat i svako će da koristi svoj dio.

“To se ne može zvati privatizacija već je to model izgradnje novih objekata”, rekao je Petrović i dodao da privatizacija ne dolazi u obzir što je više puta ponovio i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.