Brzo i efikasno prikupljanje podataka: NIS istražuje bušotine uz pomoć drona

13.05.2025. | 13:10

Kompanija NIS dronom je snimila bušotinski fond i nadzemnu infrastrukturu na naftnom polju Kikinda i tako nastavila sa upotrebom inovativnih tehnologija u oblasti istraživanja i proizvodnje nafte i gasa.

Ova metoda omogućava brzo i efikasno prikupljanje podataka sa terena, a dobijeni podaci će služiti geolozima kao osnova za dalje geološke istražne radove i izradu detaljnih modela lokacije, saopštio je NIS.

Rezultati snimanja obuhvataju precizan digitalni model terena, ortofoto snimke, kao i oblake tačaka, koji pružaju detaljan uvid u prostor.

Takođe, podaci dobijeni snimanjem dronom koriste se i u projektovanju jer ih projektanti primjenjuju pri planiranju cjevovoda, objekata i cjelokupne infrastrukture.

U ovom slučaju, snimanje dronom korišćeno je umjesto klasičnih geodetskih metoda.

Na osnovu fotografija i markera postavljenih prije leta i uz pomoć fotogrametrijskog softvera, dobijene su tačke terena sa preciznošću od 15 do 20 milimetara.

Dnevno je moguće snimiti i do 90 hektara, na visini leta od 190 metara, sa preciznošću piksela od tri centimetra.

Takođe, napredak u dron tehnologiji otvara nove mogućnosti, jer se  sada mogu koristiti i dronovi sa LIDAR sistemima, koji laserom probijaju kroz vegetaciju i snimaju stvarnu visinu terena ili sa termalnim kamerama, koje detektuju gubitke i curenja u cijevima.

Dronsko snimanje izveli su zaposleni Departmana za inženjering Naučno-tehnološkog centra (NTC) kompanije NIS koji će primjenu ove napredne metode nastaviti i na drugim lokacijama, u cilju podizanja standarda u planiranju i izvođenju infrastrukturnih projekata.

Direktor Departmana za inženjering NTC-a Aleksandar Knežević rekao je da je primjenom dronskog snimanja značajno povećana efikasnost i kvalitet pripreme podloga za projektovanje.

“U kratkom roku moguće je snimiti velike površine, a ortofoto slika bukvalno ‘oživljava’ lokaciju – projektant u svakom trenutku može da sagleda različite aspekte terena bez potrebe za ponovnim izlaskom na teren. Tako je, na primer, lokacija površine 25 hektara snimljena u jednom danu što predstavlja uštedu od sedam dana u projektnom procesu. Biti u korak sa modernim tehnologijama, poput dronskog snimanja, čini našu kompaniju ne samo konkurentnijom na tržištu, već i poželjnom za nove generacije mladih inženjera”, rekao je Knežević.