Zajedno sa robotom koga su sami kreirali: Mladi Teslićani putuju na veliko takmičenje u Francusku

19.05.2025. | 08:06

Dvoje Teslićana Magdalena Mišić i Vladan Sladojević, studenti četvrte godine Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, dio su pobjedničkog tima na Nacionalnom takmičenju Srbije u robotici, a njihov robot, čiji je nadimak Bumbar, proputovaće stotine kilometara do Francuske, gdje će se boriti među 50 timova na Evropskom prvenstvu u robotici “Eurobot 2025”.

Inače, u Naučno-tehnološkom parku u Novom Sadu proteklog vikenda održan je 22. Nacionalni kup u robotici “Eurobot Srbija”, koji je okupio najbolje timove iz zemlje u juniorskoj i seniorskoj konkurenciji. Tema ovogodišnjeg izdanja bila je “The show must go on!”, a zadatak je bio pripremiti robote za dobrotvorne koncertne turneje.

Mišićeva i Sladojević su studenti Mehatronike, Odsjek robotika, a osim prestižnog priznanja, ovaj uspjeh im je donio i plasman na Evropsko prvenstvo u robotici “Eurobot 2025”, koji će se održati krajem maja u Francuskoj, gdje će predstavljati Srbiju. Inače, oboje su završili srednju školu u Tesliću kao tehničari mehatronike.

Kako ističe Mišićeva za “Nezavisne novine“, oni su na tom predmetu imali obavezu da oforme robota, koji ima određene funkcije.

“Ali koliko god se to nama svidjelo, mi smo htjeli još više da napredujemo i takmičimo se, iako takmičenje nije obavezno. Još od oktobra se trudimo i non-stop radimo na tom robotu, a otkad su blokade mi smo se još više aktivirali. Sve se završava krajem maja, kada idemo na takmičenju u Francusku”, naglašava Mišićeva.

Kako kaže, ime ovog robota je FTN elektropionir, ali kako je tokom njegove izrade sve više ličio na bumbara, dali su mu nadimak Bumbar, a i cijela devetočlana ekipa je na takmičenju bila u žutim i veselim bojama.

Pojašnjava da im je zadatak bio ograničen na period od 100 sekundi.

“Veliki robot je postavljao tribine, koje se sastoje od četiri konzerve i dvije daske, i postavljao ih na jedan, dva ili tri sprata, odnosno nivoa u unaprijed definisanim mjestima na stolu, a kako bi spremili sto za dobrotvornu koncertnu turneju. U posljednjih 15 sekundi ulogu preuzimaju mali roboti, odnosno Sime, kako se tačnije zovu, od kojih je jedna Superstar i ona izlazi na binu kao zvijezda te noći, a ostale dvije su njeni navijači koji treba da se pozicioniraju ispred bine. Na Superstaru smo postavili zvučnik kako bismo podigli atmosferu i zapravo napravili koncert, a druge dvije su imale aktuatore koji su predstavljali publiku koja sa uključenim blicem na telefonu maše ka pjevačima”, objasnila je Mišićeva.

Ova uspješna studentkinja se specijalizuje ka robotici automatizacije, jer smatra da je to nešto u čemu može da napreduje. Trenutno je, prema njenim riječima, ovo najveće priznanje, koje joj je podiglo samopouzdanje, a, kako kaže, odmalena je smatrala da u ovome može napredovati.

“No, nisam mislila da mogu doći do ovog stepena. Ali, na kraju, sve se uspije uz trud. Mi smo sada u potrazi sa sponzorima jer nam trebaju sredstva za put u Francusku. Dalek je put, putujemo dva dana, te su potrebna sredstva za robota i njegov napredak s obzirom na to da ćemo se boriti protiv 50 timova”, rekla je ona.

Kroz smijeh ističe da je ovo prvi put da se takmiče, te da, u skladu s tim, nisu očekivali da će biti prvi na nacionalnom takmičenju.

“Svi su oduševljeni, čestitaju nam, jer su vidjeli koliko se trudimo. Inače, u narednom periodu bih voljela upisati master, ali i da radim, jer će mi ove blokade produžiti godinu studiranja, te bih zbog toga htjela sama sebe finansirati”, zaključila je ova uspješna Teslićanka.