Za sedam mjeseci poginula četiri radnika! Ovo su najrizičnija zanimanja u Srpskoj

26.08.2020. | 16:26

Na svom radnom mjestu u Srpskoj su, od januara do kraja jula ove godine, smrtno stradala četiri zaposlena, a poginuli su jedan građevinar, dva radnika u šumarstvu i drvnoj industriji, te jedan u rudarstvu.

U ovom periodu, 42 radnika pretrpjela su teže povrede na radu, kojih je najviše zabilježeno u šumarstvu i drvnoj industriji 15 i u građevinarstvu – deset. Jedan radnik je zadobio teške povrede u elektroprivredi, a njih 16 u ostalim djelatnostima, podaci su Inspektorata RS.

Posljednja pogibija na radnom mjestu ove godine desila se 24. jula, kada je G.V. (53) iz Banjaluke smrtno stradao nakon pada sa objekta u izgradnji. Nesretni radnik je, kako su potvrdile njegove radne kolege, pao sa visine od 15 metara, a preminuo je odmah nakon pada s krova zgrade.

Kontinuitet

U poređenju sa istim periodom lani, od početka januara do kraja jula 2020, broj teško povrijeđenih radnika u građevinarstvu veći je za četiri, a u šumarstvu i drvnoj industriji za tri. Za sedam mjeseci lani, teško je povrijeđeno 56 zaposlenih, dok je smrtno stradalo ukupno šest radnika. U Inspektoratu RS naglašavaju da se, među najrizičnijim djelatnostima, i dalje izdvajaju građevinarstvo, elektroprivreda, te šumarstvo i drvna industrija.

“U ovim djelatnostima, posmatrano po godinama, postoji kontinuitet nastanka povreda na radu”, kaže za Srpskainfo načelnica Odjeljenja za odnose sa javnošću u Inspektoratu RS Dušanka Makivić.

Odgovornost

Naglašava da u primjeni mjera bezbjednosti i zdravlja na radu odgovornost imaju i poslodavci i radnici.

“Poslodavci su obavezni da organizacijom i sprovođenjem mjera zaštite na radu osiguraju uslove za bezbjedan rad. Radnici svoj doprinos unapređenju bezbjednosti i zdravlja na radu daju postupajući u skladu s propisanim pravilima zaštite na radu, izvodeći radne zadatke na pravilan način i koristeći odgovarajuću zaštitnu opremu. Apelujemo na poslodavce i radnike da zajedničkim angažovanjem doprinesu razvijanju svijesti o značaju bezbjednosti i zaštite zdravlja na radu”, poručuje Makivićeva.

Sindikat

Iz Sindikata građevinarstva RS više puta su naglasili da je Zakon o zaštiti na radu dobar, ali da je problem u tome što se on ne sprovodi, te da inspekcije moraju da rade više i rigoroznije.

“Objekti i radnici moraju da budu obezbijeđeni kako treba, poslodavci da poštuju zakon, a radnici obavezno da reaguju ako uoče nepravilnosti. Jasno je da su radnici dosta ograničeni, jer im posao treba, pa neće da se bune”, naglasili su iz ovog sindikata.

Republička inspekcija rada je za šest mjeseci 2020. u oblasti zaštite na radu obavila 637 kontrola, od čega su u 243 slučaja utvrđene nepravilnosti. S ciljem otklanjanja utvrđenih propusta subjektima je izrečeno 190 upravnih mjera, dok su zbog počinjenih prekršaja izdata 42 naloga u vrijednosti od 76.900 KM. Nadležnom sudu je podneseno osam prijava.

Lani 11 poginulih

Lani se u oblasti nadzora inspekcije rada dogodilo devet smrtnih povreda na radu, od čega četiri u građevinarstvu, po jedna u elektroprivredi, tekstilnoj industriji i šumarstvu i drvnoj industriji, te dvije u ostalim djelatnostima.

U oblasti nadzora tehničke inspekcije u sektoru rudarstva dogodile su se dvije povrede sa smrtnim ishodom. Zabilježena je i ukupno 91 teža povreda na radu, od čega 19 u šumarstvu, 12 u građevinarstvu, pet u elektroprivredi, po jedna u hemijskoj i tekstilnoj industriji, 52 u ostalim djelatnostima, te jedna u oblasti rudarstva.

Oznake: Rizik, Srpska