Veliki izazov za ljekare: Trudnoća za vrijeme liječenja od maligne bolesti visokorizična

31.10.2023. | 07:12

Pojava maligne bolesti tokom trudnoće predstavlja veliki emotivni stres za majku, njenu porodicu, ali je i veliki izazov za cijeli tim ljekara.

Kako stoji na sajtu Udruženja za očuvanje fertiliteta i onkofertiliteta Srbije, liječenje maligniteta u trudnoći je individualno, personalizovano i timsko te je vođeno preporukama svjetskih i evropskih udruženja.

Navode da se karcinom u trudnoći javlja rijetko, ali se procjenjuje da se pojave komplikacije kod jedne na hiljadu trudnoća.

Da je ostvarivanje potomstva za pacijentkinje oboljele od malignih bolesti daleko teže, nekada i nemoguće, i da zavisi od dijagnoze, vrste karcinoma, stadijuma bolesti, kao i starosne dobi pacijentkinje, potvrdila je za “Nezavisne novine” Vesna Ećim Zlojutro, načelnica Klinike za ginekologiju i akušerstvo UKC Republike Srpske.

Kako ističe, postoje načini očuvanja reprodukcije za građane Republike Srpske, u slučaju da je neko od supružnika obolio od malignih bolesti.

“Može se u određenim stanjima očuvati reprodukcija i u slučajevima kada je jedan od supružnika obolio od maligne bolesti. Mnoge naše pacijentkinje šaljemo i u Savjetovalište za onkologiju i fertilitet, onkofertilitet, u Kliniku za ginekologiju i akušerstvo u Beogradu, koje funkcioniše više od deset godina. Tamo pacijentkinje budu pregledane i pojedine budu upućene na konzilijum za maligne bolesti i fertilitet, gdje se donosi odluka o daljnim postupcima i liječenju”, objasnila je Ećim Zlojutro.

Kako ističe, ako žena zatrudni za vrijeme liječenja od maligne bolesti, rizik je veći kako za samu majku, tako i za plod.

“Naravno, rizik je veći u zavisnosti od vrste i stadijuma bolesti, a poslije postavljenja dijagnoze o malignom oboljenju pacijentkinja se šalje na konzilijum za maligne bolesti u odnosu na organ koji je obolio. U mnogim stanjima visokorizičnih trudnoća neophodan je multidisciplinarni pristup, a u stanjima prisustva maligniteta i trudnoće je to posebno neophodno”, kazala je ona.

Mnoge buduće majke spremne su na kocku staviti vlastiti život zarad života i zdravlja svoje djece, čemu je tokom svoje karijere svjedočila i doktorica Ećim Zlojutro.

“Nažalost, koliko je meni poznato, u proteklom periodu je bilo šest slučajeva karcinoma i trudnoće koje su letalno završile. U pitanju su karcinom jajnika, jedan karcinom dojke, karcinom grlića materice, karcinom mozga i dvije leukemije. Bila su i dva karcinoma štitnjače i jedan karcinom grlića, dva horiokarcinoma gdje su pacijentkinje operisane i u tom ranom postoperativnom periodu su bile dobro”, kazala je Ećim Zlojutro, koja je napomenula da se liječenje karcinoma u pojedinim slučajevima može odgoditi za razdoblje nakon poroda, ali da to opet zavisi od vrste karcinoma, stadijuma, kao i opšteg stanja pacijentkinje.

“Konzilijum za maligne bolesti je taj koji će donijeti odluku o načinu liječenja na osnovu patohistološke dijagnoze i ostalih nalaza. Ako je neophodno sprovesti radio ili zračnu terapiju u ranoj trudnoći, tu se uglavnom savjetuje prekid trudnoće, osim u stanjima gdje to pacijentkinja odbija”, istakla je Ećim Zlojutro i dodala da, nažalost, nemaju tačne podatke o uspješno izvedenim trudnoćama kod trudnica oboljelih od karcinoma.

“Trudnoća može biti udružena sa karcinomom na bilo kom organu”, kazala je Ećim Zlojutro.

Kako ističe, iz njenog dugogodišnjeg iskustva rada sa trudnicama, prvobitan strah koji trudnice oboljele od bilo koje vrste karcinoma imaju je strah od smrti, a ako to nije u pitanju, onda je strah od nemogućnosti rađanja.

Suzana Kekić, predsjednica banjalučkog Saveza žena oboljelih od karcinoma dojke “Iskra”, kazala je za “Nezavisne novine” da svim oboljelim od bilo koje vrste karcinoma mnogo znači da imaju ljekare i stručnjake koji će pomoći oboljelima da se ostvare u ulozi roditelja, a kako je istakla, dvije njihove članice uspjele su se ostvariti kao majke za vrijeme borbe sa rakom dojke.

Iz Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske (FZO RS) potvrdili su za “Nezavisne novine” da su od ove godine počeli da finansiraju zdravstvenu uslugu zamrzavanja reproduktivnih ćelija kako bi oboljeli od malignih bolesti mogli nakon terapija i zračenja da postanu roditelji.

“Finansiranjem ove usluge u Republici Srpskoj uvodi se nova oblast u medicini – onkofertilitet, koja ima za cilj da sačuva i produži fertilitet kod žena i muškaraca oboljelih od malignih bolesti. Upravo zamrzavanje reproduktivnih ćelija oboljelih od malignih bolesti prije izlaganja onkološkim terapijama i zračenjima, pruža mogućnost da kasnije osiguranici, kada se oporave, mogu da dobiju potomstvo”, navode iz FZO RS.

Podsjećaju da je onkofertilitet nova oblast u medicini u Republici Srpskoj i značajan je iskorak u pravima iz obaveznog zdravstvenog osiguranja, jer ima za cilj da sačuva i produži fertilitet kod žena i muškaraca oboljelih od malignih bolesti.