Učenica iz Kneževa očajna: Dok čekam bubreg, mojoj majci oduzeli naknadu

26.05.2023. | 07:19

Majka 17-godišnje Milene Svjetlanović iz Kneževa godinama je imala status roditelja njegovatelja, jer ova djevojka čeka na transplantaciju bubrega i redovno mora na dijalizu. Prošle sedmice stiglo im je rješenje da na to, a samim tim ni na novčanu naknadu, više nemaju pravo.

U obrazloženju se navodi da Milena pohađa srednju školu, odnosno, kako se to “stručno” kaže, u mogućnosti je da se osoposobljava za rad u struci, zbog čega njena majka gubi pomenuti, višegodišnji status. Milena za BL portal kaže da na to neće  pristati, jer im je ova naknada zaista potrebna.

“Vjerujem da ovakvih porodica ima još, pa ih ovim putem pozivam da se danas (petak) u 12 časova okupimo ispred Dijaliznog centra u Banjaluci i pokažemo svoje nezadovoljstvo, nadajući se da će nas institucije pogledati. Ja ću sigurno biti tamo, nadajući da će mi neko pružiti podršku”, kaže Milena.

Milena dodaje da joj je majka nezaposlena i nema mogućnosti da radi, jer joj je stalno potrebna. U porodici radi samo otac, a sa tom platom se teško izboriti.

“Ja nisam ozdravila, a da li ću, niko ne zna. I kada završim transplantaciju upitno je moje stanje, jer je bolest bubrega učinila svoje i napravila dodatne zdravstvene probleme. Pritom, pohađam onlajn nastavu, jer zbog svog stanja fizički ne mogu u školu. Novac nam je potreban, sve košta puno, a zar je zabranjeno da se školujem?”, pita Milena.

Predsjednik Udruženja za pomoć nedovoljno razvijenim licima Gradiška, Dragoslav Šinik, potvrđuje za BL portal da od roditelja djece sa poteškoćama dobija sve više žalbi zbog odbijenica za status roditelja njegovatelja.

“To se odjednom osporava ako se djeca školuju. Pravilnik postoji, ali kada dijete odlazi na komisiju za kategorizaciju, tada stručna lica popunjavaju formular na kojem piše da li je djetetu potrebna potpuna tuđa njega, ali i da li postoji mogućnost usavršavanja i nastavak školovanja. Komisija zaokružuje opcije, što samim tim dovodi do problema, jer Fond za dječiju zaštitu ne registruje objašnjenje da ta djeca zbog svog stanja najčešće idu u škole po posebnim programima”, objašnjava Šinik za BL portal.

Napominje da Komsija Centra za socijalni rad postupa po zakonu, ali da u Fondu za dječiju zaštitu, kako tvrdi, čim vide da je zaokruženo da postoji mogućnost školovanja, prestaju da priznaju status njegovatelja.

“Evo, pitam institucije, zar Milena i ostala djeca nemaju pravo da se školuju, pa da probaju bar. Evo imamo i dijete koje ima karcinom kostiju, vezano je za krevet i pohađa onlajn nastavu i sad zbog toga majka gubi status roditelja njegovatelja. Mislim da djecu naročito u takvim situacijama moramo podržati i dati im priliku da se bore i da im to školovanje na neki način pomogne, ako ništa, skrene misli”, kaže Šinik i predlaže da se status roditelja njegovatelja ukine onog trenutka kada djeca uspiju da dobiju diplome i posao.

Iz Fonda dječije zaštite za BL portal kažu da postupaju u skladu sa Zakonom o dječijoj zaštiti i podsjećaju da pravo na status roditelja njegovatelja ostvaruje jedan od roditelja djeteta sa smetnjama u razvoju, najduže do navršene 30. godine života djeteta. Uslovi su da dijete ima trajno oboljenje i potpuno je zavisno od pomoći druge osobe ili ima potrebu za posebnom njegom.

Takođe navode da je jedan od uslova za takav status roditelja i da dijete nije u mogućnosti da se osposobljava za rad u struci kroz nastavak školovanja, prema nalazu stručne komisije, ali je iz njihovog odgovora ostalo nejasno da li je to novina u Zakonu radi koje je Mileninoj majci nakon nekoliko godina ukinut status.

,,Zakonom su propisani i uslovi koje treba ispunjavati podnosilac zahtjeva – da je zdravstveno sposoban za pružanje posebne njege djetetu sa smetnjama u razvoju, da nije u radnom odnosu niti stariji od 65 godina i slično, a uslov je i da drugi roditelj nije korisnik prava iz dječije zaštite”, objašnjavaju u Fondu za BL portal.

Dodaju da je potrebno  i mišljenja nadležnog organa starateljstva da li je roditelj  podoban za statust njegovatelja.

“S obzirom na to da procjena potreba djece i omladine sa smetnjama u razvoju podrazumijeva najsloženije stručne poslove, te da je vrše stručna lica, ista se, u sprovođenju upravnog postupka po podnesenom zahtjevu, smatra validnom i uzima kao relevantna”, kažu u Fondu.

Željka Pavlović, BL portal