Turistima iz BiH otkazana putovanja: Uticaj sukoba na Bliskom istoku

02.03.2026. | 16:13

Sukobi na Bliskom istoku zatekli su veliki broj turista sa naših područja u poznatim svjetskim turističkim mjestima u ovom dijelu svijeta, ali su uplašili i one koji su tek trebali da se upute ka Dubaiju, Abu Dabiju, pa čak i Iranu.

Tako se na sajtu jedne sarajevske agencije još može pronaći aranžman za Iran, i to u periodu od 24. marta do 3. aprila.

Kako je naznačeno, let je trebalo da bude iz Sarajeva, a u planu je bio obilazak više gradova u ovoj zemlji.

Neizvjesni aranžmani za Iran i UAE

Da li je putovanje već otkazano ili će biti u narednim danima htjeli smo saznati, međutim u Federaciji Bosne i Hercegovine jučerašnji dan je bio neradan.

Najviše agencija sa područja Bosne i Hercegovine kada je riječ o aranžmanima za ovaj dio svijeta turiste vodi u Dubai, a mnoga putovanja trebalo je da budu realizovati u ovom mjesecu.

Jedna od agencija koja je ranije isplanirala putovanje za Dubai i Abu Dabi jeste i “Fibula”. Prema podacima sa sajta, putnici su ka ovim svjetskim metropolama trebali krenuti već 6. marta, te tu biti do 11. marta.

Agencije nude prolongiranje ili refundaciju

Kako ističe Adaleta Hasović iz Turističke agencije “Fibula”, i njih je zatekla ova informacija te dodaje da niko nije očekivao ovakvo stanje u Dubaiju.

“Mi kao agencija svakodnevno komuniciramo i pratimo. Ukoliko se ovo ne smiri, biće ponuđena alternativa. Konačna odluka ovisi i od avio-kompanija, s obzirom na to da su u ovom momentu avio-kompanije prizemljile svoje letove. Mi ćemo klijentima ponuditi ili da se prolongira datum putovanja ili da se preusmjere na neka druga evropska putovanja ili totalna refundacija novca”, istakla je ona za “Nezavisne novine”.

Kako dodaje, pratiće instrukcije avio-kompanija, kao i drugih partnera, ali konačnu odluku će donijeti klijenti.

Aranžman za Dubai do juče je imala i jedna banjalučka turistička agencija, međutim tokom pisanja teksta ponuda je uklonjena sa zvaničnog sajta.

Naime, kako je bilo naznačeno, putovanje je trebalo da bude realizovano u periodu od 11. do 17. marta s letom iz Beograda.

Iskustvo Banjalučanke

Ka Dubaiju je planirala putovati i Banjalučanka koja je u razgovoru za “Nezavisne novine” istakla da joj je iz agencije u kojoj je uplatila putovanje rečeno da će novac biti vraćen samo ako budu otkazani letovi.

“U slučaju da se letovi vrate rekli su da nisu dužni vratiti novac, te da se ide na sopstvenu odgovornost”, kaže ona.