Suzbijanje nasilja u porodici i dalje je samo mrtvo slovo na papiru u RS

06.08.2020. | 07:58

Javnost u RS u posljednje vrijeme potresaju priče o brutalnim porodičnim nasiljima u kojima su žrtve najčešće žene.

Stupci crne hronike ispunjeni su stravičnim slučajevima poput nedavne smrti M. M. (33) iz Aleksandrovca koju je, u naletu ljubomore, nevenčani suprug Branislav Stanivuković (43) polio benzinom i zapalio pred njenom ćerkom. Vijest se nije ni stišala, a na društvenim mrežama su objavljene potresne fotografije I. M. (44) iz Prnjavora koju je brutalno pretukao nevenčani suprug Predrag M. (43), koji je ubrzo pušten na slobodu.

Ono što žrtve boli više od fizičkog nasilja je izostanak adekvatne i pravoremene reakcije institucija i pravosudnih organa, koji nasilnike “nagrađuju” novčanim i uslovnim presudama.

Formalno, institucije Srpske su kroz razne strategije, kampanje, izmjene zakona posvećene suzbijanju nasilja u porodici, ali je u praksi to znatno drugačije. Veliki broj slučajeva ukazuje na izo-stanak sistemskog djelovanja, što, po pravilu, dolazi do izražaja nakon jezivih zločina, sa teškim posljedicama. Tada na površinu ispliva da je počinilac i ranije bio sklon nasilju, ali je blago ili gotovo nikako kažnjavan. Obično bi bili vraćeni u porodičnu zajednicu, gdje bi nastavili s maltretiranjem žrtve. Zaštitne mjere, iako postoje, rijetko se izriču, a još rjeđe nasilnici završavaju u pritvoru.

Na to ukazuje i informacija o implementaciji Strategije za suzbijanje nasilja u porodici u RS od 2014. do 2019. iz koje se vidi da je suštinska zaštita žrtava samo mrtvo slovo na papiru.

Naime, u tom periodu evidentirano je 6.713 prijava nasilja u porodici nad 8.096 žrtava. Registrovano je 6.817 počinilaca, od čega su samo 432 uhapšena (6,3 odsto), dok ih je svega 139 predato tužilaštvima. Sprovedeno je 106 hitnih mjera zaštite, kao što su privremeno udaljenje počinioca iz stana i kuće ili zabrana približavanja žrtvi… U 2019. statistika je još gora pa je od 1.223 počinioca nasilja u porodici, uhapšeno njih 39 (3,2 odsto), dok je tužilaštvu sprovedeno svega 13 počinilaca.

– Posebno je primjetan nedovoljan broj sprovedenih hitnih mjera zaštite u odnosu na ukupan broj prijava nasilja u porodici. Podaci potvrđuju da se žrtve za pomoć najviše obraćaju policiji i centrima za socijalni rad. Nakon prijave višestruko opada broj procesuiranih slučajeva pred pravosudnim organima – navodi se u informaciji koja se nedavno našla pred poslanicima NS RS.

Pojašnjava se da je zabrinjavajuće i to što je SOS linija za pomoć žrtvama nasilja u porodici primila 21.310 poziva, što je znatno više od broja prijavljenih slučajeva.

– To potvrđuje postojanje tzv. sivog broja slučajeva nasilja u porodici, odnosno da mnogo veći broj osoba trpi nasilje – navodi se u Strategiji.

Ukazano je i da podaci o sankcijama protiv počinilaca govore da se one izriču u malom broju slučajeva i da se najčešće radi o novčanim i uslovnim kaznama.

NASILJE U BRAČNOJ ZAJEDNICI

U prošloj godini evidentirano je 1.223 počinilaca nasilja u porodici, od čega su 1.082 (89 odsto) muškarci i 141 (11 odsto) žena. Počinioci su najčešće starosti od 31 do 50 godina (49 odsto), i od 51 do 64. Nasilje se najčešće dešavalo u bračnoj zajednici, a od 1.438 žrtava evidentiranih u 2019. 153 su djeca.

 

Izvor:(Novosti.rs)