Spremite se! Poznati meteorolog iz BiH otkriva kakva nas zima čeka ove godine

30.10.2025. | 11:30

Nedim Sladić govorio je o vremenskim prilikama u narednim danima, ali i tokom zime koja je pred nama.

Kada je riječ o vremenskim prilikama one će biti stabilne do ned‌jelje.

– Već u ned‌jelju sa zapada prema našim područjima će pristizati nešto vlažnog vazduha i samim tim će to donijeti nešto više oblaka koji će biti dominantniji početkom sedmice. S obzirom na to će se preko nas premjestiti dolina kratkog vala i vlažan vazduh u kombinaciji sa nešto nižim vazdušnim pritiskom usloviće prolazak frontalnog poremećaja u prizemlju, pa će nam to donijeti nešto kiše oko trećeg novembra – najavio je Sladić.

Dodaje da nas očekuju prijatnije temperature vazduha.

– U većem dijelu zemlje one će se kretati između 13 i 20 stepeni Celzijusa. Dakle, jedna prijatnija strana jeseni je pred nama, ne potpuno stabilna, s obzirom na tu promjenu vremena koja će biti kratkog vijeka od drugog dijela ned‌jelja, a naročito tokom poned‌jeljka, ali mislim da se niko ne može požaliti na vrijeme u narednom periodu jer nemamo nešto pretjerano kiše – istakao je Sladić.

Kakva nas zima očekuje?

Kada je riječ o vremenskim prilikama tokom zime one neće se, kako najavljuje Sladić, bitnije razlikovati u odnosu na prethodne godine.

– Preliminarno ni ova zima se ne bi trebala bitnije razlikovati u odnosu proteklih 5-10 godina. Što samim time znači da nas očekuje relativno blaga zima, sa povremenim ugrizima hladnoće koji će dolaziti sa istoka kontinenta što je odlika svake zime. U najtoplijim zimama smo imali barem jedan period od 7-15 dana sa nešto nižim temperaturama vazduha. Vjerovatnoća pojave hladnih talasa je najveća tokom januara mjeseca – rekao je on, prenosi N1.