Sindikat prosvjete upozorava: Zarobljeni u papirologiji, imamo malo vremena za razgovor sa đacima

10.05.2023. | 14:24

Prosvjetni radnici imaju veliki broj administrativnih poslova, čime se smanjuje mogućnost njihovog razgovora sa đacima, a to može da dovede do pojave raznih oblika nasilja, istakao je na konferenciji za novinare Dragan Ganjatić, nakon sjednice Republičkog odbora Sindikata obrazovanja, nauke i kulture Republike Srpske.

Na sjednici se, prije svega, razgovaralo o vršnjačkom nasilju i odnosu prema radnicima u obrazovanju, povodom tragičnog slučaja u školi “Vladislav Ribnikar” u Beogradu.

“Prosvjetni radnici daju maksimum prilikom obavljanja svog posla, ali često moraju sami da pronalaze rješenja”, istakao je Gnjatić, predsjednik ovog granskog Sindikata, nakon čega je izjavio iskreno saučešće porodicama žrtava u pucnjavi koja se dogodila u školi “Vladislav Ribnikar” u Beogradu.

Istakao je i da cilj obrazovanja nije da se prosvjetni radnici pretvore samo u pisare, jer su, kako je rekao, suštinske funkcije ovog posla obrazovanje i vaspitanje.

“Naš cilj su obrazovani i dobro vaspitani mladi ljudi, a to možemo postići uz mnogo više razgovora sa đacima. Ovaj problem moramo rješavati svi zajedno, to je zadatak za cijelo društvo”, tvrdi on.

Jedan od načina kojim će Sindikat doprinijeti u ostvarivanju ove namjere je i detaljna analiza, koju će uraditi radno tijelo sastavljeno od stručnjaka iz prosvjete.

“Uradićemo analizu da vidimo koji su konkretni problemi i eventualna rješenja, sve u cilju mjera predostrožnosti da bi se spriječio bilo kakav ružan događaj”, objašnjava Gnjatić.

Da su nastavnici i profesori “zatrpani” administrativnim poslovima tvrdi i Božica Gligić, razredni profesor u školi Dositej Obradović u Doboju, i član Republičkog odbora.

“Prosvjetni radnici odgovorno obavljaju posao, međutim, zatrpani su papirologijom. Vrlo malo vremena ostaje radnicima za razgovor sa đacima”, tvrdi Gligićeva.

Pored ovog, ona je ukazala i na druge probleme koji dovode do smanjenja važnosti uloge profesora u obrazovanju djece.

“Često imamo i uplitanje porodice kako treba da ocjenimo dijete i šta da ga pitamo. Nije dobro da se svi miješaju u posao jednog profesora”, istakla je ona.

Neophodnost povratka uloge profesora, kao glavne figure u obrazovanju učenika, istakao je ovom prilikom i profesor Miloš Kolundžija, član Republičkog odbora.

“Pokušajmo sistem vrijednosti pokrenuti iz obrazovanja – nastavnik, profesor mora biti uzor svojim učenicima. Zato se njegov položaj mora popraviti, mora se vratiti na mjesto koje zaslužuje. Dok je školovanja, dijete treba da vidi uzor u svom nastavniku, a ne u nekim drugim ljudima koje vidi na televiziju ili društvenim mrežama”, smatra Kolundžija.

Na kraju, svi su se saglasili da je neophodno ispraviti sve navedene nepravilnosti, ali i zajednički raditi sa roditeljima i institucijama kako se u Republici Srpskoj nikada ne bi dogodila tragedija poput one u Beogradu.

Srđan Banović, BL portal