Olakšanje za građane i privredu: Konačno će biti ukinute takse za uvjerenja i izvode

20.11.2020. | 20:09

Građani i poslovni subjekti konačno više neće plaćati takse prilikom podnošenja zahtjeva, molbi, prijedloga, uvjerenja, izvoda, koji se plaćaju pojedinačno do 10 konvertibilnih maraka.

Ovo je regulisano Prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o administrativnim taksama Republike Srpske.

“Riječ je o neporeskim davanjima, koja na godišnjem nivou iznose oko milion KM za budžet Republike Srpske”m kažu u Ministarstvu finansija RS.

Parafiksalni nameti

Oni obrazlažu da je administrativna taksa zapravo cijena usluge javnih tijela i da se plaća za spise i radnje u bilo kojem postupku pred administrativnim organima Republike ili jedinice lokalne samouprave. Mada, privrednici i brojni ekonomisti smatraju da je riječ o parafiskalnom nametu, jer građani plaćaju poreze državi čije institucije treba da budu servis građanima.

Osim toga, utvrđen je i Prijedlog Zakona o dopuni Zakona o posebnim republičkim taksama, kojim se posebna republička taksa za 2021. i 2022. godinu umanjuje za 30 odsto, odnosno 60 odsto u odnosu na iznos koji je propisan Zakonom o posebnim republičkim taksama, dok se u 2023. u potpunosti ukida.

“Sprovođenjem reforme poreskog sistema Vlada Republike Srpske je iskazala opredjeljenje za postepeno smanjivanje i ukidanje pomenute takse čime bi se rasteretila privreda i olakšao položaj privrednih subjekata. Ukupan godišnji prihod budžeta RS od ove takse je oko 10,5 miliona KM, za koji iznos Vlada predlaže oslobađanje u trogodišnjem periodu, čime će privredi ostati ova sredstva na raspolaganju”, obrazlažu u Ministarstvu finansija RS.

Ko sve plaća?

Ko i zbog čega zapravo plaća posebnu republičku taksu?

Zakonom je definisano da ovaj namet plaćaju sva pravna lica u RS, dakle privredna preduzeća i preduzetnici jednom godišnje.

U zavisnosti od djelatnosti kojom se bave, taksa se kreće od 500 do 5.000 konvertibilnih maraka na godišnjem nivou. Dakle, svako ko ima registrovanu djelatnost, izuzev javnih institucija i ustanova u RS, dužan je da plaća ovu naknadu. Njena svrha zakonom nije obrazložena, ali novac ide u budžet RS.

Parlamentarna procedura

Takođe, kako tvrde u Vladi, u cilju stvaranja optimalnog fiskalnog opterećenja privrede i građana utvrđen je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o komunalnim taksama.

“Tako se pojedine komunalne takse ukidaju u cijelosti jer finansijski nisu efikasne, neke su i duple, a predstavljaju optrećenje onim privrednim subjektima koji ih plaćaju i finansijski i administrativno. Predloženo je ukidanje plaćanja komunalne takse za udruženja od javnog interesa za Republiku Srpsku, preduzetnike koji imaju status malog preduzetnika i za nove obveznike komunalnih taksi u periodu od 12 mjeseci nakon završetka postupka registracije. Osim toga, predloženo je ukidanje niza drugih komunalnih taksi. Gubitak prihoda od predloženog zakona u svim budžetima jedinica lokalne samouprave je oko 390.000 KM”, navode u Ministarstvu finansija RS.

Sva tri prijedloga zakona su upućena u parlamentarnu proceduru, što znači da će se o ovim olakšicama narodni poslanici izjasniti na narednoj sjednici.

Siva ekonomija

Vladimir Blagojević, portparol Privredne komore RS, za Srpskainfo podsjeća da privrednici već nekoliko godina traže ukidanje svih parafiskalnih nameta.

“Mi smo tražili formiranje stalne radne grupe za analizu Registra poreskih i neporeskih davanja, koja bi kontinuirano analizirala i predlagala ukidanja ili smanjenja neporeskih davanja, kao i opravdanost zadržavanja određenog davanja. Na ovaj način bi se utvrdile mogućnosti rasterećenja privrede i omogućio oporavak privredne aktivnosti, ali i smanjenje sive ekonomije”, navodi Blagojević.

Analiza neporeskih opterećenja treba da, kako kaže, obuhvati opravdanost opterećenja, učestalost plaćanja, visinu davanja, osnov davanja, donosioca, svrhu i cilj davanja i efekte koji se postižu konkretnim davanjem.

“Uticaj pandemije, kriza izazvana ovom situacijom i izostanak rasterećenja privrednih aktivnosti vodiće neminovno u povećanje nelegalnog bavljenja privrednim djelatnostima, kao i povećanje poslovanja u sivoj zoni, zbog čega je neophodno stvarati uslove za rasterećenje privrednih aktivnosti i na taj način sprečavanje obavaljanja djelatnosti u sivoj, odnosno nelegalnoj zoni”, ocjenjuje Blagojević.

Oznake: Takse, Ukidanje, Vlada RS