Od voćki poslije grada nema ništa! Dojčinović: Ovo je kap u prepunoj čaši FOTO

14.07.2023. | 13:04

Cijela ova godina za voćare je bila loša, a sinoćnje nevrijeme na području Gradiške, Laktaša i Dubice bila je kap u prepunoj čaši. Od voća koje je grad sinoć potukao nema ništa, poručuje za BL portal Dragoja Dojčinović, predsjednik Udruženja voćara Republike Srpske.

Prve procjene govore da je šteta nastala protekle noći totalna.

“Grad je pogodio dijelove opština Laktaši i Gradiška, najviše je zahvatio dio gradiškog Potkozarja gdje je intezivnija voćarska proizvodnja. Ipak, zahvatio je manju površinu nego što se u startu mislilo”, ističe Dojčinović i dodaje da su najviše stradala sela Gornji Podgradci, Cerovljani i dio Grbovaca, kao i nekoliko sela koja gravitiraju laktaškoj opštini čiji voćari i ratari zaslužuju konkretnu pomoć poslije ovakve nepogode.

Ovaj dio Srpske pogodio je grad, a čak i najmanje zrno bilo je veličine oraha. Zbog toga su, kako kaže Dojčinović, plodovi polupani i oboreni na zemlju.

“Rano je govoriti kolike su štete i kolike će biti, ali već sada se vidi da je na voću koje je grad dohvatio totalna šteta. Od tih plodova nema ništa, postoje određeni tretmani zaštite, pokušaće se nešto prebaciti u industrijsku proizvodnju, malo jabuke za rakiju”, objašnjava on i dodaje da će biti srećan ako se ispostavi da je stradalo “samo” 50 do 60 hektara.

Ipak strahuje da je riječ o mnogo većoj površini. Dojčinović navodi da je pretrpio štetu i u vlastitom voćnjaku, iako u mnogo manjem obimu nego njegove kolege u pomenutim selima.

“Mislim da se ti plodovi ne mogu oporaviti. Vidim i kod mene, oni plodovi koji su pogođeni, kao da ih je neko bacio na kamen, oni će vjerovatno, ako nisu otpali, uvenuti na grani”, naglašava prvi voćar u Srpskoj.

Zbog izuzetno krupnog grada i vjetra koji ga je bacao na sve strane, smatra da protivgradna zaštita nije mogla da neutrališe ovu nepogodu. Sa druge strane, ističe da trenutni sistem osiguranja nije od pomoći i da ga voćari izbjegavaju jer ne daje adekvatnu odštetu.

Zato je on, sa ostalim voćarima ovog kraja, ranije iznio prijedlog resornom ministru kako bi se stalo u kraj ovakvim dešavanjima.

“Predložili smo ministru da se osiguranje više ne stavlja u pravilnik u voćarsku proizvodnju. Umjesto toga predlažemo da se taj novac prebaci za povećanje kapitalnih ulaganja, kako bi voćari mogli da zaštitnim mrežama pokriju svoje voćnjake”, dodaje Dojčinović.

Srđan Banović, BL portal