Nulti popis uslov za razvoj: Srpskoj fale precizni podaci o broju grla stoke

06.02.2023. | 07:34

Već godinama tražimo takozvani nulti popis stoke u Srpskoj, kako bismo precizno znali sa čim raspolažemo, jer je taj podatak ključan za sve dalje planove, ne samo u stočarstvu, poručuju domaći uzgajivači. Kroz prvu fazu Veterinarskog informacionog sistema, u takav popis krenuli smo prije dvije godine, odgovaraju iz Ministarstva popljoprivrede, priznajući da se ovaj sistem mora do kraja uvezati i dovršiti, kako bi dao očekivane rezultate.

To što je ovogodišnji agrarni budžet značajno uvećan, dodatni je razlog da se uvežu svi potrebni i realni podaci sa terena, smatraju stočari, koje ne muči samo visina podsticaja, već i činjenica da bez tačnog i preciznog popisa stoke nema efikasnog sistema raspodjele sredstava.

“Zato mi, proizvođači, već odavno tražimo takav popis, kako bismo znali šta tačno imamo, koje su naše potrebe, gdje su naši dometi u svemu tome i kako raspodjeliti sredstva za podsticaje. U kojem pravcu razvijati stočarstvo i kako unaprijediti tu vrstu proizvodnje, trenutno tako nešto nemamo, nemamo prave podatke”, ističe u razgovoru za BL portal Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske.

Slično smatra i Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednika, mljekara Republike Srpske, koji u razgovoru za BL portal ističe da je potrebno da se, kako kaže, vidi i utvrdi stvarno stanje broja muznih grla u Srpskoj.

“Ima grla koja su na papiru stara 20 godina, ta grla, iako toliko stara, nisu odjavljivana sa spiska nikada i sada imamo haos kada je riječ o trenutnim podacima”, kaže Usorac.

I u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede prepoznali su potrebu utvrđivanja realnog i preciznog broja životinja u Srpskoj, na osnovu kojeg bi se dalje vršila raspodjela podsticajnih sredstava. U ovaj projekat se krenulo još u aprilu 2021. godine, kada je realizovana prva faza, a još se radi na njegovom unapređenju.

„Sprovođenja mjera za sprečavanje, otkrivanje, kontrolu i suzbijanje zaraznih i parazitskih bolesti životinja u Republici Srpskoj i njivovo evidentiranje u elektronskom obliku od 14. aprila 2021. godine provodi se kroz Veterinarski informacioni sistem Republike Srpske (VIS RS)“, ističe u razgovoru za BL portal Dragana Oklješa iz ovog Ministarstva.

Ona navodi da se u okviru ovog sistema evidentira veći broj aktivnosti – registracija vlasnika imanja, obilježavanje životinja, vakcinacije životinja, uzorkovanje i slanje uzoraka na analizu u veterinarske laboratorije Republike Srpske, izdavanje nalaza za laboratorijska ispitivanja koja se provode u veterinarskoj organizaciji, provjera zdravstvenog stanja životina i izdavanje uvjerenja, prijava o pojavi ili ponovnom pojavljivanju zaraznih bolesti, izrada zahtjeva za isplatu sredstava koji se finasiraju iz budžeta.

Ipak, Oklješa dodaje da trenutno čitav sistem evidencije zavisi od samih vlasnika životinja.

„Imajući u vidu da se brojno stanje životinja na imanjima svakodnevno mijenja, tačnost podataka o broju životinja u Republici Srpskoj zavisi od njihovih vlasnika koji su, u skladu sa Zakonom o veterinarstvu u Republici Srpskoj, obavezni da prijavljuju svaku promjenu na imanju, poput rođenja, uginuća, dolaska, odlaska životinja sa imanja i slično“, objašnjava ona.

Kako bi se sistem unaprijedio, tokom prošle godine realizovana je druga faza, dok je treća predviđena za 2023. godinu.

„Sve sa ciljem unapređenja postojećih opcija i dogradnje sistema za evidentiranje sprovedenih mjera zdravstvene zaštite životinja, kontrole sprovođenja ovih mjera i stvaranja preduslova za proizvodnju bezbjedne hrane životinjskog porijekla“, zaključuje Oklješa.

Srđan Banović, BL portal