Novac, zlato, nekretnine: Stručnjaci za BL portal otkrivaju s čim ste najsigurniji u krizi

07.03.2022. | 14:20

Kada bih znao šta kupiti, a šta prodati u krizi, pomoću kristalne kugle, u ovom momentu nalazio bih se na nekom egzotičnom ostrvu i uz tompus uživao na plaži, kroz šalu kaže ekonomista Miloš Grujić, koji rukovodi Društvom za upravljanje Penzijskim rezervnim fondom Republike Srpske.

Nesigurnost i strah građana, zbog trenutne krize na globalnom planu izazvane ratom u Ukrajini i svakodnevnim poskupljenjima, doveli su do toga da se mnogi pitaju šta je najsigurnije – novac, nekretine, plemeniti metali.
„Teško je predvidjeti neke stvari, ali u uslovima krize zlato se smatra kao utočište, tokom kriznih i neizvjesnih vremena, pokazalo je prethodno iskustvo“, ističe Grujić za BL portal.

Svjedok novog trenda, kada je riječ o drugim oblicima štednje u Banjaluci su i mnogobrojne novoizgrađene zgrade u posljednje dvije decenije. Veliki broj praznih stanova potvrđuju tezu da se njihova kupovina doživljava kao investicija na duže staze.
Tako su 2012. godine Banjalučani na dobroj lokaciji plaćali kvadrat stana, u prosjeku, oko dvije hiljade maraka, i već tada se mislilo da je cijena previsoka i da mora “pući”. Ipak, svjedoci smo upravo suprotnog scenarija, u kojem je prosječna cijena kvadrata veća za 50 odsto, tako da je očigledno potražnja i dalje velika, a stanovi se prodaju i prije završetka izgradnje.
„Percepcija u javnosti je da nekretnine drže i čuvaju vrijednost uprkos inflaciji. To može da bude i dokaz da ljudi više vjeruju da novac mogu da umnože kupovinom nekretnine, nego ulaganjem u neke druge stvari.“, dodaje Grujić.

Konvertibilna marka dijeli sudbinu evra

Oni koji će zbog krize možda posumnjati u stabilnost domaće valute nemaju razloga za brigu. Kako bude “plivao” evro, tako će i konvertibilna marka.
U stabilnost i sigurnost konvertibilne marke uvjerava predsjednik Fiskalnog savjeta Republike Srpske, profesor Milenko Krajišnik.
“Dok god je monetarna politika Ustavom i zakonom riješena na trenutni način, marka je sigurna koliko je siguran i evro”, navodi Krajišnik.

Ukoliko se ipak odluče na štednju u nekoj drugoj stranoj valuti, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu, Ljubodrag Savić građanima preporučuje američki dolar, koji je trenutno, po njemu, sigurniji izbor od evra. To obrazlaže situacijom u Evropskoj uniji, koja se suočava sa pitanjima bezbjednosti na istoku kontinenta, kao i migrantskom i energetskom krizom.
Za sve ljubitelje “švajcarca”, profesor Savić ima dobre vijesti.
„Kada hoćeš da na duži rok budeš siguran da nećeš izgubiti novac, onda ulažeš u švajcarske franke”, savjetuje Savić.

Srđan Banović, BL portal