Nekoliko puta jeftinije od novih: Jesu li polovne autosjedalice bezbjedne za djecu?

09.11.2022. | 07:35

Zakon o bezbjednosti saobraćaja na putevima u Bosni i Hercegovini nalaže obavezno korišćenje autosjedalica za djecu do pet godina, dok se djeca od pet do 12 godina, pored sigurnosnih autosjedalica, mogu voziti i na posebnom podmetaču prilagođenom djetetu. Interesantno je da se cijena novih u odnosu na polovne autosjedalice drastično razlikuje, pa se mnogi pitaju jesu li one korišćene dovoljno bezbjedne. 

Tako cijene novih autosjedalica zavise od starosti i težine djece, kao i od brendova, a u banjalučkim radnjama koje prodaju opremu za bebe i djecu, koštaju od dvije stotine pa do hiljadu maraka.

Sa druge strane, ponuda polovnih je na internet stranicama za prodaju isto tako široka, a razlike u cijenama ogromne. Za identičan, ili sličan model istog brenda, nova autosjedalica nekoliko puta je skuplja od korišćene.

Primjera radi, novi model „Young Sport Hero Core“, proizvođača „Recaro“, u jednoj od radnji na sniženju košta 372 marke, dok se na internet stranici za prodaju „OLX.ba“, sličan model ovog proizvođača, iste kategorije, prodaje za 65 maraka.

Zbog tako drastičnih razlika u cijenama, i na društvenim mrežama povela se rasprava o sigurnosti polovnih autosjedalica, jer su brojni roditelji u nedoumici šta da kupe.

Predsjednik Udruženja za unapređenje bezbjednosti saobraćaja Republike Srpske, Milenko Jaćimović za BL portal objašnjava da i polovne autosjedalice mogu da pruže adekvatnu zaštitu za djecu, ali da prilikom kupovine treba obratiti pažnju na nekoliko stvari.

“Ako su autosjedalice atestovane i ako su kopče i određeni pojasevi koji pričvršćuju sjedalicu u doborm stanju, kao i ako je sjedalica originalna, a ne neka kopija ili slično, ona može pružiti potpunu funkcionalnost i zaštitu. Dakle, u tom slučaju, potpuno je nevažno je li sjedalica nova ili polovna“, objasnio je Jaćimović.

Srđan Banović, BL portal