Mnogi ne mogu da ga priušte: Uz besplatan prenatalni test trudnoća je bezbrižnija

07.09.2022. | 09:42

Parovi u Srpskoj koji planiraju potomstvo uskoro će moći da odahnu jer je pokrenuta inicijativa da Republika svima plaća prenatalni test, koji se radi u trudnoći sa ciljem dobijanja informacije o zdravlju trudnice i bebe, a košta i do 1.600 maraka.

Novi nacionalni program podrške trudnicama inicirala je predsjednica RS Željka Cvijanović koja očekuje da već iduće sedmice kroz amandmane u okviru Zakona o zdravstvenom osiguranju, bude regulisana inicijativa besplatnog prenatalnog testa za buduće majke.

Ona je navela da je ovaj zakon već u skupštinskoj proceduri i da je prošao javnu raspravu, ali da je moguće amandmanski djelovati da bi ova inicijativa što prije zaživjela.

“Ako i ne bude, imaćemo kratkoročnu mjeru koja će pokrivati period od nekoliko mjeseci da bi se onda zakonski intervenisalo da od sljedeće kalendarske godine imamo sredstva”, rekla je Cvijanovićeva.

Ona je naglasila da je planirano oko deset miliona KM za ovu inicijativu.

“Smatram da će ovim Republika Srpska napraviti veliki iskorak. Vodimo računa o zdravlju, želimo da budući roditelji budu spokojniji i da dočekaju svoje potomstvo na miran način”, istakla je Cvijanovićeva.

Cvijanovićeva je kazala da će o ovoj temi danas razgovarati sa ministrom zdravlja i socijalne zaštite RS Alenom Šeranićem i direktorom Fonda zdravstvenog osiguranja Dejanom Kusturićem i naglasila da je već dobila podršku srpskog člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika i premijera Srpske Radovana Viškovića.

Predsjednica je zahvalila udruženjima koja vode računa o zdravlju djeteta i porodici za podršku i preporuku za pokretanje ove inicijative, koja je prvobitno bila usmjerena samo za rizične trudnoće, ali je otvorena mogućnost da svaka trudnica može da uradi prenatalni test.

Direktor derventskog Doma zdravlja i ginekolog Mirko Šaran pozdravio je inicijativu predsjednice i rekao da skoro svaka četvrta trudnica u Derventi ima indikacije da uradi prenatalni test.

“Definitivno jedan broj trudnica nije u mogućnosti da plati taj test, a tamo gdje postoje indikacije test je prijeko potreban, tako da je ova inicijativa pun pogodak”, rekao je Šaran.

Da je ovaj potez i te kako značajan, ne samo za buduće roditelje, već i za cijelo društvo saglasna je i predsjednica Udruženja “Bebe” iz Trebinja Snežana Misita.

“Od samog početka trudnoće budući roditelji znaće da li je trudnoća zdrava. Osim toga cijena tih testova je od 1.000 do 1.600 maraka, a ukoliko je blizanačka trudnoća onda još i više. Mnogi se hvataju za glavu da li će moći i kako da plate. Uz ovu mjeru roditelji će biti bezbrižniji i rasterećeniji”, rekla je Misita za “Glas Srpske”.

Dodaje da je amniocenteza mnogo stresniji postupak i rezultati se duže čekaju.

“Prenatalni test je jednostavniji, radi se iz uzorka krvi i sigurna sam da će sve žene koje planiraju majčinstvo biti mnogo mirnije uz ovu mjeru”, istakla je Misita.

Foča kao primjer

Željka Cvijanović je istakla da je opština Foča već uvela mjeru besplatnog prenatalnog testa.

Dodala je da je u razgovoru sa načelnikom te lokalne zajednice podržala ovu mjeru i pokrenula istu inicijativu na nivou Republike.