Javne kuhinje željno očekuju doniranu hranu bez PDV-a

15.06.2023. | 22:08

Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH jednoglasno je usvojio izmjene i dopune Zakona o PDV-u kojima se ukida PDV na doniranu hranu.

Tokom rasprave moglo se čuti da će nakon izmjena zakona veće količine hrane doći onima kojima treba, a to su javne kuhinje, te da će se napraviti i velike uštede za same privrednike koji će sada tu hranu donirati, umjesto uništavati, što je takođe koštalo.

Skrenuta je i pažnja da se nakon što zakon stupi na snagu, a to je ne duže od 60 dana, spriječe zloupotrebe te da UIO prilagodi interne akte novonastalim okolnostima.

Još ranije izmjene Zakona o PDV-u jednoglasno je usvojio i Predstavnički dom BiH, a tom prilikom poslanici su istakli da se prema procjenama u Bosni i Hercegovini baci hrane u vrijednosti od 130 miliona KM jer privrednicima je jeftinije da tu hranu bace, nego da je doniraju.

“Mnogo je više pitanja o kojima se možemo dogovoriti, nego onih u vezi s kojima se ne slažemo, samo su ova druga više u fokusu. Ovo je zaista jedna lijepo ispričana priča, a mnogo je pitanja oko kojih se na isti način možemo okupiti”, rekao je Saša Magazinović, poslanik SDP-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.

On je rekao da se Bosna i Hercegovina izmjenama Zakona o PDV-u svrstava u isti red sa zemljama poput Njemačke, Francuske i Belgije, gdje oni koji doniraju hranu ne moraju plaćati PDV.

Naglasio je i da se u hiljadama mjeri broj onih koji su u potrebi zbog nemogućnosti da sebi obezbijede hranu te da će izmjenama zakona na dobitku biti svi – i opštine i gradovi koji izdvajaju novac za javne kuhinje, kao i privrednici koji neće morati plaćati uništavanje hrane.

Očekivano, izmjenama Zakona o PDV-u najviše su se obradovali u javnim kuhinjama, gdje kažu da sada očekuju da dobiju više hrane te da se bespotrebno čekalo nekoliko godina da se to usvoji.

Zijad Čanić, predsjednik Udruženja građana Narodna kuhinja “Optimist”, koja radi već osam godina i dnevno u Prijedoru spremi oko 300 obroka, kaže da je dobro što se u ovako teškom vremenu, kada nije lako naći donatora, izmijenio Zakon o PDV-u.

On kaže da su donedavno dosta donacija dobijali iz Turske, ali da je nakon zemljotresa koji je pogodio tu zemlju i to usporeno, te da se nada da će sada privrednici i trgovački lanci više hrane donirati.

“Olakšaće nam posao i dobro će nam doći svaka donacija, ali se mora dobro voditi računa prilikom preuzimanja hrane koja nam se donira i da ona ne ode na drugo tržište. Moramo biti oprezni šta potpisujemo i koje količine preuzimamo. Mi smo se ranije obraćali trgovačkim objektima i oni su nam govorili da nam ne mogu donirati hranu jer je to za njih veliki trošak s obzirom na to da moraju platiti PDV. Sada se nadam da neće biti tako”, rekao je Čanić za “Nezavisne novine”.

Podsjećanja radi, prema procjenama Ujedinjenih nacija, godišnje se u Bosni i Hercegovini uništi 140.000 tona hrane, ali u BiH nema zvaničnih i preciznih podataka.

Isto tako, preduzeća godišnje izdvoje oko 6,3 miliona KM na uništavanje te hrane, a procjene su da bi javne kuhinje u BiH godišnje nakon izmjena Zakona o PDV-u mogle dobiti hranu vrijednu oko 120 miliona KM.