Edukacija iz kardiopulmonalne reanimacije: Stručnjaci iz Srbije u posjeti UKC-u Srpske

01.09.2023. | 14:38

U Urgentnom centru Univerzitetskog kliničkog centra /UKC/ Republike Srpske u Banjaluci danas je počela edukacija iz kardiopulmonalne reanimacije djece koja će doprinijeti unapređenju kvaliteta zdravstvene njege i poboljšanju ishoda liječenja životno ugroženih pacijenta, saopšteno je iz ove zdravstvene ustanove.

Edukaciju, koja traje do nedjelje, 3. septembra, za studente Medicinskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci, zaposlene u Urgentnom centru i na Klinici za dječije bolest, organizuju gosti iz Resuscitacionog saveta Srbije.

Iz UKC-a su naveli da je obuka iz mjera kardiopulmonalne reanimacije standard za sve zdravstvene radnike, a naročito one koji se u svakodnevnom radu susreću sa hitnim stanjima pacijenata.

Generalni direktor UKC-a Srpske Vlado Đajić rekao je da je ova edukacija još jedna pobjeda ove zdravstvene ustanove.

“Uspjeli smo dovesti eminentne stručnjake iz Srbije koji edukuju naš kadar i tako doprinose podizanju nivoa naše zdravstvene zaštite. Hvala kolegama i saradnicima, nastavljamo da radimo na unapređenju zdravlja stanovnika Republike Srpske”, naveo je Đajić.

Načelnik Urgentnog centra Slavica Zeljković izrazila je zadovoljstvo što je, zahvaljujući podršci rukovodstva UKC-a Srpske, više od dvije godine ova zdravstvena ustanova istrajna u tome da primijeni svjetske standarde u zbrinjavanju najugroženijih pacijenata, kako odraslih, tako i djece.

“Ovo je jedan u nizu seminara u našoj ustanovi. On se razlikuje po tome što se bavi najosjetljivijom populacijom – djecom. Tu su danas pedijatri i pedijatrijske sestre”, rekla je Zeljkovićeva.

Generalni sekretar Resuscitacionog saveta Srbije Zlatko Fišer izrazio je zadovoljstvo što je u UKC-u Republike Srpske kao edukator.

“Dobro je kada imate dobru ustanovu, a još bolje kada imate osobu na čelu ustanove koja ima viziju kako voditi ustanovu kao što je UKC Republike Srpske. Došli smo na poziv Urgentnog centra da im pomognemo u realizaciji njihovih planova”, rekao je Fišer.

Specijalista pedijatrije, supspecijalista hematoonkologije iz Klinike za dječije bolesti Biljana Đurđević Banjac istakla je značaj ove edukacije, jer je riječ o izuzetno teškom i odgovornom poslu.

“Svima nam je želja da to uradimo na najbolji mogući način, a satisfakcija nam je kad uspijemo spasiti život”, rekla je Banjčeva.

Predsjednik Saveza studenata Medicinskog fakulteta u Banjaluci Milan Stupar istakao je da ova radionica ima veliki značaj za studente, jer će im omogućiti da usavrše znanja i vještine koje primjenjuju studenti i zdravstveni radnici širom Evrope.

Oznake: Srbija, Stručnjaci