
Dovedena u pitanje egzistencija čitave porodice: Roditelji-njegovatelji traže izmjenu Zakona o dječijoj zaštiti
15.04.2025. | 07:19Udruženje roditelja “Glas tišine” iz Banjaluke i Udruženje za pomoć “MNRL” iz Gradiške pokrenuli su inicijativu s ciljem izmjene i dopune Zakona o dječjoj zaštiti, zahtijevajući da svi roditelji, čija djeca imaju 100 odsto tjelesno oštećenje, ostvaruju pravo roditelj-njegovatelj, iako su im djeca korisnici dnevnih centara ili su uključena u obrazovni sistem.
Djeca sa smetnjama su, kako su naveli, nesamostalna za život i moraju biti pod nadzorom 24 časa dnevno, što znači da majke teško mogu da ostvare radni odnos, zbog čega, između ostalog, traže i da roditeljima budu uplaćeni doprinosi. Osim toga, od nadležnih traže da se zakonskim rješenjem izbriše granica od 30 godina starosti djeteta, za roditelja njegovatelja, kao i da naknada bude trajna.
Predsjednica udruženja “Glas tišine” Valentina Stojić istakla je da se roditeljima status roditelja-njegovatelja ukida, jer im djeca pohađaju školu ili su korisnici dnevnog centra.
– Ako dijete boravi i sat vremena u školi ili dnevnom centru, roditelj gubi taj status, a ostala 23 časa boravi u kući. Mi ne možemo da se zaposlimo, jer smo uz njih 24 časa dnevno – kazala je Stojićeva, dodajući da je ukidanjem ovog statusa roditeljima, koji 24 časa brinu o djetetu, jer zahtijeva potpunu tuđu njegu i pomoć, dovedena u pitanje i egzistencija čitave porodice. Od nadležnih traže, ističe ona, da prestanu da ih ignorišu i da djecu sa smetnjama u razvoju, kako kaže, više ne diskriminišu zbog zdravstvenog stanja i invaliditeta.
– Nisu oni tražili da budu zavisni od tuđe njege i pomoći, niti smo željeli da budemo njegovatelji – poručila je ona.
Prema ranijim navodima Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS, djeca sa smetnjama u razvoju i osobe sa invaliditetom u Srpskoj najveći dio svojih prava, na osnovu Zakona o socijalnoj zaštiti, ostvaruju tokom cijelog života, odnosno i nakon 30. godine, prenosi Glas Srske.
– Srpska je među prvima uvela pravo naknade roditelju-njegovatelju ili njegovatelju, upravo prepoznajući potrebe najosjetljivijih kategorija. Djeca čiji roditelji nisu njegovatelji nisu uskraćena za podršku – istakli su u ministarstvu.