Vrbas zagađen, ali ipak čistiji od ostalih rijeka

24.08.2021. | 09:06

Rijeka Vrbas trpi zagađenja iz komunalnog i javnog sektora, ali su i otpadne vode iz fabrika i nesavjesno ponašanje pojedinaca uzroci zašto Vrbas više nije zelen i čist. Trajno rješenje za očuvanje čiste rijeke je adekvatan tretman otpadnih voda prije ispuštanja u Vrbas.

Kazali su ovo za “Glas Srpske” iz Odjeljenja za inspekcijske poslove i dodali da svi koji nisu priključeni na javnu kanalizacionu mrežu, dužni su da posjeduju adekvatne septičke jame.

– Pravna lica koja se bave djelatnostima kojima se u postupku proizvodnje ispuštaju tehnološke otpadne vode, obavezna su da posjeduju vodopravna akta kojima je, zavisno od vrste branše, propisan način tretiranja i zbrinjavanja otpadnih voda – istakli su iz Odjeljenja.

Pojasnili su da je organsko opterećenje najčešći uzrok zagađenja, a to su uglavnom građani koji imaju nepotpun tretman otpadnih voda iz stambenih objekata, ali i nepostojanje prečistača na kanalizacionim sistemima prije ispuštanja u Vrbas.

– Građani mogu doprinijeti smanjenju zagađenosti površinskih voda na način da imaju odgovarajuće septičke jame, koje trebaju redovno da prazne kod ovlašćene organizacije- kazali su iz Odjeljenja.

Apeluju na sugrađane da ne odlažu komunalne i druge vrste otpada u korito ili u blizinu korita rijeke Vrbas kao i drugih vodotokova.

– Neodgovorni pojedinci mogu izazvati veliku opasnost ukoliko u sistem javne kanalizacije odlažu opasne tečne materije – naveli su iz Odjeljenja.

Iz Društva za istraživanje i zaštitu biodiverziteta kazali su za “Glas Srpske” da je za zaštitu od zagađenja vode u izgradnji i održavanju sistema za prečišćavanje otpadnih voda, ali svakako i u odgovornijem korišćenju vode.

– Svjedoci smo nekoliko divljih deponija uz rijeke i poljske puteve. To su male lokacije, ali su izvori zagađenja i zaraza. Rijeci se mora dati prostor i kvalitetan tretman. Sediment nije glavni problem kod poplava kako se to predstavlja i čime se opravdava njegova eksploatacija – pojasnili su iz ovog Društva.

Dodali su da priobalna zona rijeke i svi elementi riječnog toka moraju biti zastupljeni da bi se život u rijeci i kvalitet vode sa njim paralelno mogli održati.

– Ipak imamo tu sreću da su obale Vrbasa mnogo čistije od Bosne, Drine, Save i ostalih rijeka – zaključili su iz Društva.

Voda druge klase

Javna ustanova “Vode Srpske” vrši monitoring rijeke Vrbas u skladu sa Zakonom o vodama. Prema nalazima iz 2020. godine Vrbas na potezu od vodozahvata do Delibašinog sela spada u drugu kategoriju na osnovu člana 26. Uredbe o klasifikaciji voda i kategorizaciji vodotoka.

– Prema ovom članu zakona navedeno je da se vode druge klase, poslije određenog tretmana, mogu koristiti za piće, a vode se u prirodnom stanju mogu koristiti za kupanje, za sportove na vodi, za rast i razvoj ciprinidnih vrsta riba. Za manje vodotokove koji se ulivaju u rijeku Vrbas, Javna ustanova vrši monitoring – pojasnili su iz Odjeljenja.