Stomačni virus puni ambulante u Banjaluci: Ovo svakako izbjegavajte da jedete

24.08.2023. | 15:18

Danima smo svi kod kuće, dijete negdje ,,pokupilo” stomačni virus, ma haos. Prvo smo osjetili slabost, bol u mišićima, temperaturu, zatim sve ostalo što nose tegobe u stomaku, priča za BL portal Banjalučanka Dragana M.

Nakon dva dana pokušaja da se oporave, javili su se ljekaru koji im je potvrdio da je ljeti upravo izražen ovaj virus. Da stomačni virus puni čekaonice Doma zdravlja u Banjaluci, potvrđuju za BL portal u ovoj zdravstvenoj ustanovi.

“Ljeto je uobičajen period za obolijevanje od „stomačnog virusa“, to je drugo najčešće oboljenje kod ljudi. Ovaj tip virusa se pojavljuje tokom cijele godine, mada postoje periodi u godini kada postaje učestaliji i kada obolijeva veći dio populacije. Infekcija se može prenijeti putem neopranih ruku, tokom neposrednog kontakta sa zaraženom osobom, kao i uzimanjem kontaminirane hrane i vode ili preko površina koje su kontaminirane virusom”, objašnjavaju u Domu zdravlja Banjaluka.

Napominju da stomačni virus obično traje nekoliko dana. Iako može biti neugodan, rijetko uzrokuje ozbiljne komplikacije.

,Djeca, starije osobe i osobe sa slabijim imunim sistemom su podložnije težim simptomima i mogućnosti dehidratacije te ove kategorije bolesnika zahtijevaju poseban nadzor. Simptomi se mogu kretati od blagih do teških. Bolest se manifestuje mučninom, povraćanjem, tečnim stolicama, grčevima u stomaku, povišenom temperaturom, osjećanjem malaksalosti i iscrpljenosti te gubitkom apetita”, napominju iz Doma zdravlja.

Najčešći uzročnici ovih infekcija su enterovirusi i rota virusi, a mogu biti uzrokovane i bakterijama.

U Domu zdravlja Banjaluka savjetuju oboljelim od stomačnog virusa odmor, lijekove za spuštanje povišene tjelesne temperature, više tečnosti, ali i prilagođenu ishranu od dvopeka, bistre supe, kuvane riže i slično.

,,Ono što treba izbjegavati su mlijeko, jaja i meso. Takođe, masnu hranu, prženu, slanu i začinjenu,te kofein, alkohol i nikotin ne treba koristiti u periodu trajanja viroze. Korisna je upotreba probiotika”, dodaju za BL portal.

Ukoliko simptomi ne prolaze nekoliko dana ili se pogoršavaju potrebno je obratiti se za pomoć porodičnom doktoru ili pedijatru.

Preporuke ili savjeti koji mogu biti od koristi u prevenciji stomačnog virusa iz Doma zdravlja Banjaluka

,,Potrebno je ojačati imunitet unosom vitamina i minerala putem uravnotežene ishrane, kao i unosom probiotskih kultura, Češće prati ruke i vršiti dezinfekciju površina koje koristite. Izbjegavajte konzumaciju hrane koja nije adekvatno termički obrađena i naravno ukoliko je moguće izbjegavati kontakt sa zaraženim osobama”, savjetuju u Domu zdravlja Banjaluka.

Željka Pavlović, BL portal