
Stižu li kamere u Motike: Uporni mještani “probudili” Gradsku upravu FOTO
24.07.2025. | 12:06Mještani Motika i dijela Petrićevca sredinom jula pokrenuli su peticiju u kojoj traže postavljanje „ležećih policajaca“ ili nadzornih kamera u ulici Kralja Aleksandra I Karađorđevića, jer su, kako kažu, u strahu zbog brze vožnje i sve većeg broja saobraćajki. Već nekoliko puta obraćali su se Gradskoj upravi iz koje za BL portal kažu da je zahtjev opravdan i najavljuju postavljanje radarske kontrole.
„Ograničenje u Ulici Kralja Aleksandra i Ilindanskoj ulici je 40 kiliometara na sat, ali se u najvećem broju slučjeva vozi brže. Međutim problem je kada ljudi u naselju voze do 80 na sat i preko. Zbog toga često imamo saobraćajke, a ova na mostu je najbolji primjer i velika je sreća što niko nije stradao“, priča za BL portal Milovan, mještanin Motika.
O snazi udara prilikom saobraćajne nesreće na novom mostu u rekontruisanom dijelu Ulice Kralja Aleksandra I Karađorđevića, prije otprilike mjesec dana, svjedoči i stanje zaštitne ograde koja je totalno uništena.
FOTO: BL PORTAL
Ova nesreća samo je jedna u nizu, a mještani ovog dijela Banjaluke često na društvenim grupama upozoravaju na saobraćajke. Upravo zbog toga, najviše zabrinuti zbog svoje djece, odlučili su da se organizuju i preko Mjesne zajednice pokrenu peticiju koju će predati u Gradsku upravu.
„Nastavljamo sa prikupljanjem potpisa do 27. jula, kako bismo već 28. jula mogli predati peticiju nadležnim službama sa zahtjevom za postavljanje ležećih policajaca ili nadzornih kamera. Svaki potpis je znak da ne zatvaramo oči, da nam je stalo i da zajedno možemo spriječiti ono najgore“, istakli su organizatori peticije u objavi na grupi koja okuplja mještane ovog dijela Banjaluke.
Ovaj pokušaj građana da se velikim brzinama stane u kraj nije prvi, a to potvrđuju i u Gradskoj upravi. U odgovoru na pitanja BL portala ističu da je nadležno Odjeljenje u prethodnom periodu zaprimilo nekoliko zahtjeva, upućenih putem ovlašćenih predstavnika Mjesne zajednice, a koji se odnose na nepoštovanje saobraćajnih propisa i nesavjesne vozače u Ulici Kralja Aleksandra I Karađorđevića.
FOTO: ARHIVA
Dodaju da su izašli na teren i izvršili kontrolu ulice, pri čemu je utvrđeno da je nepoštovane saobraćajne signalizacije glavni uzrok problema.
„S obzirom na navedeno, kao i činjenicu da je nepoštovanje saobraćajnih propisa, uočeno na većem dijelu Ulice Kralja Aleksandra I Karađorđevića, te da bi efikasno smanjenje brzine kretanja zahtijevalo postavljanje većeg broja vještačkih izbočina, što bi nepovoljno uticalo na nesmetano odvijanje saobraćaja, iz nadležnog Odjeljenja su mišljenja da bi postavljanje bar jedne fiksne kamere za kontrolu brzine kretanja ili povremena radarska kontrola, značajno uticalo na nesavjesne vozače koji nepoštuju saobraćajne propise i na taj način ugrožavaju ostale učesnike u saobraćaju“, navode iz Gradske uprave.
S tim u vezi navode da je Odjeljenje za saobraćaj i puteve početkom godine uputilo dopis Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske u čijoj je nadležnosti postavljanje kamera za kontrolu brzine.
„Takođe, dopis je upućen i policijskoj stanici za bezbjednost saobraćaja Banjaluka, sa prijedlogom da se ova ulica uvrsti u radarsku kontrolu“, ističu iz Gradske uprave.
BL portal je kontaktirao i Policijsku upravu Banjaluka, ali do objavljivanja teksta nismo dobili odgovor.
FOTO: BL PORTAL
Kredit za rekonstrukciju puta prema Motikama
Rekonstrukcija ulice Kralja Aleksandra I Karađorđevića odvija se po etapama, a kako je ranije obećano iz Gradske uprave, kompletna ulica biće rekonstruisana. Nakon toga, nastaviće se s rekonstrukcijom Ilindanske ulice u ovom naselju.
“Za dnevni red naredne sjednice Skupštine predložićemo kreditno zaduženje od po milion maraka za naselja Motike, Dragočaj, Priječane i Debeljake za razvoj i rekonstrukciju saobraćajnica”, poručio je gradonaačelnik Banjaluke Draško Stanivuković u jednom od prethodnih obraćanja medijima.
On je naglasio da je prijedlog Gradske uprave da se za svako od ovih naselja kreditom izdvoji po milion maraka za razvoj infrastrukture, kao što je rekonstrukcija ili nastavak rekonstrukcije saobraćajnica, saniranje klizišta ili puteva. Rekonstrukcija ulice Kralja Aleksandra I Kaađorđevića jedan je od projekata iz ovog plana.
Srđan Banović, BL portal