“Plavi telefon” u Banjaluci sve češće zvoni: Djeca žrtve nasilja

25.07.2022. | 09:58

Savjetodavna linija “plavi telefon” od početka ove godine primila je 16 prijava sumnji na nasilje nad djecom i odraslima, što je tri do četiri puta više u odnosu na ranije godine.

Za prvih pola godine primili su 4.800 poziva i 1.000 poruka putem čet savjetovanja, a od osnivanja 2013. godine pomoć je zatražilo oko 40.000 ljudi.

Koordinator rada “plavog telefona” Maja Kovačević za “Glas Srpske” je rekla da trenutno dobijaju više poziva djece uzrasta od 12 do 18 godina, koja se javljaju zbog različitih problema.

“Pored tema o mentalnom zdravlju i nasilju, mladi nas često pozivaju i kako bi razgovarali o porodičnim odnosima, problemima u vezi sa školom, te kako bi dobili određene informacije u vezi sa seksualnim i reproduktivnim zdravljem”, naglasila je Kovačevićeva.

Navela je da su zadovoljni dosadašnjim rezultatima, što pokazuje i to da se iz godine u godinu povećava broj poziva upućenih “plavom telefonu”.

“S obzirom na to da sve više djece, ali i odraslih čuju za nas i imaju povjerenje da nam se obrate i traže podršku i pomoć kada imaju neki problem, mogu da kažem da radimo dobar posao”, kazala je Kovačevićeva i dodala da je njihov osnovni cilj da dođu i do one djece koja još nisu čula za ovu organizaciju, kako bi znala da nisu sama.

Naglasila je da savjetodavnu pomoć putem besplatnog broja 080-050-305 ili putem četa trenutno pruža pet psihologa i 20 volontera savjetnika, i to u periodu od devet do 22 časa svakim radnim danom.

“Nastojaćemo da ovo radno vrijeme zadržimo ili čak, ukoliko bude bilo potrebe, da ga produžimo, pa da ‘plavi telefon’ bude dostupan svakim danom u godini 24 časa”, rekla je Kovačevićeva.

Kako je naglasila, statistički podaci govore da je porasla stopa nasilja, ali i da se žrtve lakše odluče da ga prijave.

“U prošloj godini ‘plavi telefon’ je imao 32 prijave nasilja. Naši volonteri savjetnici su često ruka spasa za djecu koja imaju ozbiljne probleme”, kazala je Kovačevićeva.

Dodala je da se “plavom telefonu” obraćaju i roditelji, koje interesuje kako da pomognu svom djetetu koje ima neki problem.

O udruženju

Udruženje “Nova generacija” iz Banjaluke bavi se zaštitom i unapređenjem prava djeteta. Od 2013. godine uspješno realizuju projekat “plavi telefon” kao besplatnu savjetodavnu liniju za djecu i odrasle.