Građani bez popusta: Kakva je korist od sporazuma Banjaluke i drugih gradova

11.08.2022. | 21:17

Kada neko pročita da je između Banjaluke i nekog grada postpisan sporazum o saradnji, prvo pomisli na pogodnosti koje možda ima ako posjeti taj grad. Naravno da nije tako.

Sporazumi se, najjednostavnije rečeno, sklapaju zarad promocije lokalnih proizvoda gradova, a koji građanima ne donosi ništa konkretno. Jer nemaju popuste u hotelima, restoranima, muzejima….

Rijetke pogodonosti koje su imali građani Banjaluke, a koje su koristili prije nekoliko godina, bile su za one koji su odlazili na Zlatibor. Naime, turistička agencija iz grada na Vrbasu pravila je paket aranžmane za Zlatibor iz Banjaluke, a tamo je druga agencija organizovala dolazak za Banjaluku. Određeni popusti od 10, 20 odsto ljudi su koristili, a onda je i to prestalo.

Pandemija je mnogo toga okrenula naglavačke; možda je i to razlog zašto su ukinuti jeftiniji odlasci na ovu planinu. U turističkoj agenciji, koja je organizovala ovaj povoljniji odlazak na Zlatibor, kažu da te ponude više nema.

Istina je, organizovali smo aranžmane za Zlatibor, koji su rezultat sporazuma i saradnje, ali više ne. Da bi se opet oko toga opet nešto pokrenulo, to bi trebalo da iniciraju lokalne zajednice – rekli su za Srpskainfo iz ove turističke agencije.

A iz lokalnih zajednica najčešće stižu vijesti kada je neki sporazum u pripremi ili je potpisan, ali bez konkretnih detalja o tome šta će građani da imaju od toga.

Još u martu ove godine održan je koktel „Veče Budve u Beogradu“, koji je okupio i predstavnike gradova iz Srpske, institucija zemalja regiona, privrednike, predstavnike turističkih organizacija… Tom događaju prisustvovali su i predstavnici Grada Banjaluka, razgovarali s prvim ljudima Budve, a čulo se kako je „tokom protekle godine intenzivirana saradnja s Opštinom Budva, koja će biti ozvaničena i potpisivanjem sporazuma o saradnji“.

Na naše pitanje šta konkretno znači taj sporazum i kakvu će korist imati građani Banjaluke od toga, iz Grada Banjaluka je odgovoreno da je „procedure oko zvaničnog sklapanja sporazuma usporila trenutna politička situacija u Budvi“.

Nakon rješavanja iste na novom sastanku javnosti će biti predstavljen sporazum, kao i sve ono što je njime definisano – rečeno je za Srpskainfo.

Dodaju i da je bilo nekoliko međusobnih posjeta između gradonačelnika Banjaluke i predsjednika Opštine Budva, na kojima je bilo razgovora o promociji i saradnji ova dva grada.

Kako su nam objasnili turistički radnici, za njihove kolege, te privrednike, hotelijere iz gradova prijatelja i sa kojima postoji sporazum o saradnji, kada stignu u Banjaluku obezbijeđen je vodič, a u saradnji s jednim hotelom dogovoreni su određeni popusti na smještaj. Za „obične“ turiste toga nema.

U Turističkoj organizaciji Banjaluka pojašnjavaju da se lokalne zajednice širom regiona udružuju i kroz sporazume o saradnji, koji podrazumijeva kreiranje zajedničkih nastupa i promocije turističkih proizvoda gradova, razmjenu turista, koncipiranje zajedničkog proizvoda koji bi se mogao ponuditi svjetskom tržištu. Konkretno za građane, ističu taj primjer odlaska na Zlatibor po povoljnijim cijenama.

“Koristili su sugrađani tu pogodnost. Ne bi bilo loše da se to nastavi, da se ponovo u to uključe turističke agencije ili hoteli”, kažu iz TOBL.