Bez imena mnoge ulice u Banjaluci: Evo koji su kriterijumi za dodjelu naziva

26.04.2021. | 18:01

Mnoge ulice u Banjaluci i dalje nemaju svoje ime, a jedan od razloga za to je što nisu uvijek svi prijedlozi za njihova imenovanja adekvatni.

Jedna od takvih situacija se dogodila i na redovnom zasijedanju Skupštine grada, kada su se odbornici, između ostalog, bavili i temom dodjeljivanja naziva bezimenim ulicama.

Sporan je bio prijedlog da jedna od ulica u MZ Saračica dobije naziv “Djevojačka ulica”.

U obrazloženju je navedeno da je naziv predložio Savjet MZ Saračica, jer je to “područje poznato po velikom broju djevojaka”.

Nezadovoljstvo

Komisija za mjesne zajednice, nazive ulica i trgova je smatrala da je takav prijedlog neadekvatan, te da ne bi trebao biti uzet u dalje razmatranje.

Uložili su amandman da se prijedlog za naziv te ulice povuče sa Skupštine grada, što je uvažio i gradonačelnik Draško Stanivuković, pa je tako, na samom zasjedanju, taj prijedlog “izbrisan“ i odbornici se nisu dalje izjašnjavali po tom pitanju.

Pored članova komisije, diskusija o ovoj tački je pokazala i nezadovoljstvo prisutnih odbornika, pa su se u sali čule konstatacije da se “o takvim stvarima treba više povesti računa”, te da “ne može svašta biti prijedlog za naziv ulice”, ali i da Banjaluka i RS “imaju dovoljno zaslužnih pojedinaca” čija bi imena trebale ponijeti ulice u gradu.

Predsjednik skupštinske Komisije za mjesne zajednice, nazive ulica i trgova, Dragan Banjac, rekao je da takav prijedlog nije bio prikladan, ukoliko se u obzir uzmu neki važniji parametri koji su značajni za imenovanje ulica.

“Svi članovi komisije su bili stava da Banjaluka ima mnogo značajnih ličnosti koje su doprinijele razvoju grada i dobrobiti našeg naroda, te da po njima trebaju bezimene ulice dobiti nazive”, rekao je Banjac.

Naglašava da cijeli taj proces treba “više uozbiljiti, jer ne može sve i svašta biti prijedlog za naziv ulice”.

“Prije nego što bilo koji prijedlog za naziv ulice dođe do nas, postoji procedura. Pristigle prijedloge razmatra posebna komisija koja se sastoji od stručnjaka iz raznih oblasti, te zaposlenih u Gradskoj upravi. Obrazloženje za sve prijedloge treba da bude uvjerljivije, da se u njemu tačno vidi zašto određena ulica treba da nosi baš taj naziv”, smatra Banjac.

Procedura i kriterijumi

Srpskainfo je kontaktirala Gradsku upravu kako bi saznala kako protiče sama procedura dodjeljivanja naziva ulica, te koji su kriterijumi prioritetni pri takvom postupku.

U odgovoru koji su dobili je navedeno da se takve odluke donose prema univerzalnim vrijednostima i značenjima odnosno da bi ulice trebale dobijati nazive po ličnostima i datumima koji su obilježili istoriju grada.

“Ulice bi trebale dobijati nazive prema imenima znamenitih ličnosti, značajnim istorijskim i političkim događajima, geografskim, etnografskim, numeričkim i drugim prikladnim obilježjima. Pri određivanju naziva se polazi od: imena ličnosti koje su potomke zadužili nesebičnim požrtvovanjem, junaštvom, odanošću, vjerom, dobrotvorstvom, razvojem pismenosti, nauke, kulture, struke, te umjetničkim stvaralaštvom. Takođe, ulice mogu ponijeti nazive i po značajnim događajima i datumima iz nacionalne i svjetske istorije, nauke i kulture”, naveli su iz Grada.

Dodali su da inicijativu za dodjeljivanje naziva ulicama ili dijelovima naseljenih mjesta mogu pokrenuti institucije, ali i svi zainteresovani građani.

“Inicijativa se pokreće pismenim putem, uz obrazloženje prijedloga, kod organa Gradske uprave nadležnog za komunalne poslove”, pojasnili su iz Grada.

Ističu da konačnu odluku o tome donosi Skupština grada Banjaluka, na prijedlog ovlaštenog predlagača.

“Radi pripreme prijedloga naziva dijela naseljenog mjesta, ulica i trgova, gradonačelnik imenuje komisiju iz reda naučnih i stručnih radnika. Pripremu prijedloga odluke vrši organ uprave nadležan za komunalne poslove”, kazali su iz Gradske uprave.

Zanimalo ij je i koliko ulica u gradu na Vrbasu još čeka na svoje ime, ali odgovor nisu dobili, jer je, kako su rekli iz Grada, stručni saradnik za vođenje evidencija ulica, trgova i kućnih brojeva, trenutno na bolovanju.

Problemi

U mnogim mjesnim zajednicama u Banjaluci mještani nailaze na poteškoće upravo zbog toga što žive u bezimenim ulicama, a jedan od takvih primjera je i MZ Dragočaj. Predsjednik Savjeta ove mjesne zajednice, Slavenko Tadić, rekao je da su uputili zahtjev Gradu za rješavanje ovog problema.

“Često se susrećemo sa nizom problema upravo zbog te bezimenosti ulica. Očekujemo da se Gradska uprava uključi u rješavanje tog problema, jer zahtjev postoji. Tako bi olakšali snalaženje, prije svega, službi hitne pomoći, jer se nerijetko dešavalo da ne mogu pronaći određenu kuću, što može imati kobne posljedice. Takođe, to bi olakšalo i snalaženje poštarima, ali i uveliko olakšalo život mještanima”, istakao je Tadić.

Oznake: Nazivi, Ulice