Umrli najstariji sijamski blizanci: Govorile su da žive odvojene živote, a jedna je postala muško

13.04.2024. | 16:16

Najstariji sijamski bliznanci na svijetu, Lori i Džordž Šapel, preminuli su u 62. godini. Džordž se na rođenju zvao Dori i bio je ženskog roda.

Sijamski blizanci, Lori i Džordž Šapel, preminuli su u bolnici u Pensilvaniji, a uzrok smrti, kako prenose strani mediji još uvek nije poznat. Lori i Džordž su proveli svoj život spojeni dijelom glave i dijeleći vitalne krvne sudove.

Oni su takođe dijelili trideset posto zajedničkog mozga – frontalni i parijentalni režanj. Džordž je bio dosta niži od svoje sestre, i patio je od urođenog deformiteta kičme, te se kretao u invalidskim kolicima, koja je uvijek gurala njegova sestra Lora. On se rodio kao žena Dori, kao i svoje sestra Lora, ali je kasnije promijenio pol i ime.

Na pitanje, da li bi nekada voljeli da se razdvoje, Džordž je u jednom dokumentarcu 1997. godine rekao: “Apsolutno ne. Moja teorija glasi: Zašto popraviti ono što nije pokvareno?”

Uprskos predviđanjima medicinskih stručnjaka, da sijamske bliznakinje neće doživjeti trideset godina, oni su nadmašili sva očekivanja i nastavili da žive još trideset i kusur. Ono što je nevjerovatno u cijeloj priči je to, što su Lori i Džordž sve vreme pokušavali da žive “odvojene živote”, svako je imao drugačija interesovanja, za koje je ono drugo moralo da pronađe fleksibilnost i razumijevanje. Džordž je navodno bio kantri pevač, dok se Lori pasionirano bavila kuglanjem za koje je osvajala mnogobrojne trofeje.

Prvih dvadeset četiri godina života proveli su u mentalnoj ustanovi za osobe sa posebnim potrebama. Kasnije su živjeli u dvosobnom stanu u Pensilvaniji, svako veče mijenjajući sobu u kojoj će noćiti. “Ovo je njena soba, ja poštujem sestrinu privatnost kad sam tu. Ja sam tu samo fizički, ali ne i umom. Ovo je njeno mjesto”, objašnjava Lora u videu.

I tu nije kraj ovoj neobičnoj priči, jer se Dora vremenom identifikovala kao muškarac, te je ovo prvi slučaj sijamskih blizanaca u kom se desila i promjena pola jednog od njih, i sa ovom činjenicom ušle su i u Ginisovu knjigu rekorda, kao prvi slučaj te prirode. Za njima su ostali otac, šestoro braće i sestara i njihove djece.