
Odlazak posljednjeg ratnika sa Kozare: U 102. godini preminuo Tane Gaković
12.05.2025. | 11:15Danas je u 102. godini preminuo Tanasije Tane Gaković, dugogodišnji privrednik, učesnik Drugog svjetskog rata i inicijator mnogih razvojnih projekata u gradu na Savi.
Višestruki je dobitnik mnogih društvenih priznanja. Posljednjih nekoliko mjeseci proveo je u Domu “Rezidencija Bakić” u Gradišci, gdje je danas i preminuo.
Tanasije Gaković, svjedok je i akter duge, bogate epohe Gradiške i njene okoline. On je istinski graditelj svoga kraja. Učestvovao je u gotovo svim važnim događajima. U Drugom svjetskom ratu, kao borac Pete kozarske brigade, Tane, kako ga svi ovdje oslovljavaju, gradio je slobodu a u miru borio se za igradnju fabrika, škola, društvenih domova, napredak poljoprivrede, a posebno sporta. Sa predsjedničke funkcije, inicirao je izgradnju stadiona Fudbalskog kluba “Kozara” i predvodio ovaj klub, do najvećih uspjeha.
“Tokom razornog zemljotresa u Banjaluci 1969. godine, izabrali su me za predsjednika Odbora za raspodjelu novca kojeg je cijela Jugoslavija slala u Banjaluku i Krajinu. Gradiška je imala veliku štetu ali smo i tu situaciju iskoristili da izgradimo stadion, Bolnicu i druge objekte”. ispričao je Tane u posljednjem intervju, nedavno objavljenom u “Nezavisnim novinama“.
Njegove zasluge u sportu ali i mnogim drugim poljima u gradu na Savi, su velike, ogromne, nedostižne. Na otvaranju stadiona FK “Kozara”, 12. avgusta 1972. godine, modernog za to doba, podsjećao je često Gaković, bilo 20.000 gledalaca. Premijernu utakmicu “Kozara” je odigrala protiv “Lokomotive” iz Moskve a prvi gol postigao je Stojan Timarac.
“Imali smo važnu ulogu u bivšoj Jugoslaviji, bili smo u vrhu drugoligaške tabele, igrali protiv velikama jugoslovenskog fudbala i časno pronosili ime Gradiške. Volio bih da se ‘Kozara’ vrati na te, stare i slavne staze” prisjetio se, u posljednjem intervju Tane davnog vojevanja gradiških crveno-bijelih fudbalera, na stadionima od Triglava do Đevđelije.
Osim novca iz kase fonda solidarnosti, izgradnju pomoglo je više sportskih kolektiva, među kojima FK “Vojvodina” iz Novog Sada.
Žrtve i tekovine NOB-a
Tane je bio i predsjednik mnogih građanskih udruženja, političkih i drugih organizacija. Ipak, najvažnija su za njega udruženja i organizacije stvorene na tekovinama mira i slobode, izvojevani u Drugom svjetskom ratu. U toj borbi, sa područja opštine Gradiške, u učestvovalo je 5.200, a poginula su 1.552 borca.
“Pod fašističkim terorom, na ognjištima i u logorima smrti ubijeno više od 14.000 stanovnika gradiške opštine. To se uvijek mora znati i prepričavati mladima, jer te stranice naše istorije vrijeme brzo izbriše, a vrijednosti narodne i oslobodilačke borbe potiskuje u zaborav”, često je ove činjenice potencirao posljednji ratnik Pete kozarske brigade, čije grudi su bile okićene znamenjem.