Mnogo pisao i o toj svetinji na Baščaršiji: Stara crkva imala posebno mjesto u životu Mome Kapora

03.03.2024. | 17:01

Stara crkva u Sarajevu zauzimala je posebno mjesto u životu i djelima Mome Kapora, koji je mnogo pisao i o toj svetinji na Baščaršiji, te o početku rata koji je za nju vezan, izjavila je danas Kaporova supruga LJiljana.

“Ovaj pomen danas, liturgija i ova deca koja su bila ovde – to ispunjava svakoga. Momo bi sigurno rekao `Živeće ovaj narod`”, izjavila je LJiljana novinarima u Sarajevu gdje je u Staroj crkvi, u kojoj je kršten, služeno molitveno sjećanje za Kapora i njegove roditelje.

Ona je naglasila da se danas navršilo 14 godina od Momine smrti, te da je prošlo više od 40 godina od kada nije bio u Sarajevu.

Parastos je služen u okviru manifestacije “Momo Kapor: Čuvar adrese”, u organizaciji Filozofskog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu, a glumica Narodnog pozorišta iz Beograda Vjera Mujović izrazila je zadovoljstvo što je pokrenuta manifestacija posvećena Momi Kaporu.

“Na sinoćnoj akademiji smo se iz različitih uglova setili njegovog duha, veličine, književnog i slikarskog opusa”, napomenula je Mujovićeva.

Mujovićeva je ocijenila da je Kapor kao neka renesansna ličnost koja zna sve, te napomenula da je kao takav uspio da oslika srpski mentalitet, dušu, duh, karakter.

“Postoje pametni pisci koji ne zažive u narodu, koji ostanu u okvirima književnosti, filologije, filozofije. Međutim, Momo je svojom veličinom ušao u narod i onda je to zauvek”, naglasila je Mujovićeva.

Dekan Filozofskog fakulteta u Istočnom Sarajevu Vladan Bartula podsjetio je da je Kapor preminuo 3. marta 2010. godine, a rođen je i kršten u tom gradu, gdje u crkvenim knjigama postoji njegova krštenica i podaci o njegovim roditeljima – ocu Gojku i majci Bojani.

“Imali smo priliku da se molitvama sjetimo tih ljudi i da ih pomenemo”, napomenuo je Bartula.

On je podsjetio da je Kapor u svojim romanima o Sarajevu pisao o svojim dolascima u Staru crkvu, te sjećanjima kako ga je tetka ovdje dovodila.

“Te svoje utiske nosio je cijeli život sa sobom i pretočio u roman, te u `Hronici izgubljenog grada` praktično opisao i Staru crkvu i te svoje dolaske i sve ono što mu je Stara crkva značila”, istakao je Bartula.

Liturgiji i parastosu prisustvovali su gosti iz Srbije, Republike Srpske, Italije, Grčke.