Karijeru započeo u Banjaluci: Preminuo Husein Čokić

16.04.2026. | 07:33

Husein Čokić, najstariji glumac iz BiH (96), preminuo je u utorak, 14. aprila u Puli, gdje je proveo posljednje godine svog života.

Počeo u banjalučkom pozorištu

Čokić je rođen 1931. godine u Ključu, a radni vijek proveo je u Banjaluci.

Kako podsjeća portal regionalexpress.hr, koji je i objavio vijest o smrti, Čokić je glumačku karijeru započeo 1953. godine u Narodnom pozorištu Bosanske krajine u Banjaluci, gdje je ostvario cijelu lepezu uloga.

Šta je sve igrao

Potpunu glumačku afirmaciju stekao je na filmu, sarađujući s vodećim ex-jugoslovenskim redateljima, poput Branka Bauera u filmu “Licem u lice”, “Koraci kroz magle” i “Mačak pod šljemom” Žorža Skrigina, “Marš na Drinu Žike” Mitrovića, “Konjuh planinom” Fadila Hadžića, “Doktor Mladen” Midhata Mutapčića, “Diverzanti” i “Valter brani Sarajevo” Hajrudina Šibe Krvavca, “Ovčar” Bakira Tanovića, “Deveto čudo na Istoku” Vlatka Filipovića i “Ljubica” Kreše Golika.

Uspješno je nastupao i u brojnim koprodukcijskim filmovima i TV-serijama, kao i u dramskim produkcijama Televizije Sarajevo.

Snimio je ukupno 28 dugometražnih filmova te dvadesetak TV-filmova, TV-serija, kratkih filmova i televizijskih drama.

Glumio i u stranom filmu

Zajedno s Bekimom Fehmiuom prokrčio je put ex-jugoslovenskim glumcima u inostranim filmovima. Između ostalog, glumio je u klasiku Vinetu (1963.).

Zlatnim slovima glumišta ostaće upisana i upamćena monodrama “Sokratova obrana i smrt”, koju je izuzetno uspješno izvodio u vrijeme kada je na scenama istu monodramu igrao i Ljuba Tadić.