
Dubok trag ostavio u kikindskom teatru: Umro poznati glumac Dušan Felbab Baba
22.08.2025. | 20:21Dušan Felbab Baba, poznati glumac iz Kikinde, preminuo je u Opštoj bolnici u 77. godini, prenosi „Grandski onlajn“.
Njegove glumačke bravure i istančan smisao za humor nikoga nisu ostavljali ravnodušnim.
Dubok trag ostavio je u kikindskom teatru. U tadašnje amatersko pozorište došao je 1963. godine. Od 1994. godine postaje član ansambla Narodnog pozorišta Kikinda.
U međuvremenu, Dušan Felbab radio je u Naftagasu, policiji i Istorijskom arhivu, ali bez glume nije mogao.
Pamte se njegove uloge u predstavama „Sumnjivo lice“, „Laža i paralaža“, „Idemo u lov“, „Pa izvol’te u Sakule“, „Rani or’o“, „Policajci“, „Totovi“, „Krunjski svjedok“…
Njegove kolege kažu da je u to vrijeme, sve do odlaska u penziju 2008. godine, nosio repertoar ove teatarske kuće. Baba, kako su ga svi zvali, bio je jedno od zaštitnih lica turističke manifestacije „Dani ludaje“.
Ostaće upamćeno i da je bio jedan od najautentičnijih vojvođanskih dobošara, a njegovi nastupi na Međunarodnom festivalu dobošara „Daje se na znanje“ u Čoki još uvijek se prepričavaju:
– Prvi put dobošario sam prije 45 godina u predstavi „Selo Sakule, a u Banatu“. Tada mi je pokojni otac dao ovaj doboš i zavjetovao me da ga koristim dok sam živ. Sem dobre dikcije, dobošar mora da bude pismen i grlat. Svaki izdeklamovani tekst mora da se završi sa „javljeno“ – ispričao je svojevremeno Felbab.
Bez njegovog autentičnog dobošarenja i promocije „Dana ludaje“ u Beogradu, Novom Sadu i drugim gradovima bile su nezamislive.
Na vječni počinak, Dušan Felbab Baba biće ispraćen u ponedjeljak, u 13 sati, na Novom groblju u Kikindi. Prethodno, u 10 sati, održaće se komemorativni skup u Narodnom pozorištu.