
Zapamtite ove savjete: Kako da pravilno postupimo kada vidimo da se neko davi na kupalištu?
03.07.2025. | 12:42Sezona na kupalištima širom Srbije uveliko traje. Ljudi se od temperatura koje idu i do 40 stepeni u hladu rashlađuju kako na oficijelnim mjestima tako i na neuređenim. Ovo drugo pojačava rizik od nemilih situacija poput davljenja odnosno utapanja.
Samo tokom proteklog mjeseca u rijekama i jezerima u Srbiji život je izgubilo devet osoba, mahom na nelegalnim kupalištima, gdje nema spasilaca. MUP Srbije je uputio apel da se kupači pridržavaju mjera bezbjednosti i izbjegavaju takva kupališta. No, oprez je potreban i na uređenim kupalištima i bazenima.
Definitivno najbezbjednije je kupanje na uređenim plažama gdje postoje spasioci i na bazenima. Niš nema uređena kupališta, ali ima bazene.
Kad je riječ o Nišu, na bazenima “Čair”, prema relima upravnika Petra Petrovića, rade službe koje su ozbiljne, te kupači uglavnom poštuju pravila.
– Među onima koji su svakodnevno na bazenu sa kupačima je i Stefan Đorđević iz spasilačke službe, koji na pitanje gdje kupači najčešće griješe odgovara: „Najčešće griješe prilikom ulaska uvodu, ne nakvase se. Takođe griješe, punog stomaka ulaze u bazen. Moraju da poštuju propise da ne skaču u bazen, mogu nekog da povrijede, da ne rone. Takođe griješe prilikom ulaska sa konzumacijom alkohola, to bih napomenuo da to ne čine – ukazuje Petrović
Što se tiče situacija u kojima najčešće reaguju navodi: “Najčešće reagujemo – ulazak poluplivača u olimpijski bazen, roditelji sa djecom koja ne znaju da plivaju”.
Međutim, ako se izmjestimo na neuređeno kupalište, na rijeku, i vidimo utopljenika kako možemo da pomognemo?
– Najprije dodati neki predmet, i gledati nikako ne ugroziti svoj život – savjetuje spasilac Stefan Đorđević.
Inače, pored spasilačke, na bazenima postoje i redarska služba i dežurni ljekari, tako da sve to doprinosi bezbjednosti kupača.
Ipak, na prvom mjestu je uvijek lična odgovornost!