Zamrzavanje jajnih ćelija je više lutrija nego garancija, napominju stručnjaci

13.11.2022. | 20:38

Naučnici upozoravaju da zamrzavanje jajnih ćelija nije „polisa osiguranja“ plodnosti, nakon ispovijesti Dženifer Aniston da joj je žao što to nije učinila.

Dženifer Aniston je nedavno u intervjuu za magazin Allure otkrila da je u više navrata pokušavala da ostane u drugom stanju uz pomoć biomedicinski potpomognute vantjelesne oplodnje, i to u vrijeme kada su tabloidi opsesivno spekulisali o tome da li će imati i zašto nema djecu.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Allure Magazine (@allure)

Glumica je u intervjuu priznala da je osjetila ogromno olakšanje sada kada je „brod otplovio“, ali da bi „dala sve da joj je neko preporučio da zamrzne jajne ćelije i učini sebi uslugu“.

Mnogi su naširoko hvalili što je glumica progovorila o nekim stvarima vezanim za vantlesnu oplodnju o kojima se uglavnom ne govori, ali stručnjaci su upozorili da zamrzavanje jajnih ćelija nije „polisa osiguranja“.

„To što je tako poznata osoba, kao što je Dženifer Aniston, otvoreno progovorila o tome – zaista je dobrodošlo“, smatra Ipokratis Saris, direkor klinike “King's Fertility” u Londonu i portparol Britanskog društva za plodnost. „Ali zamrzavanje jajne ćelije nije garancija.

Sve veći broj žena se odlučuje na ovu proceduru

Zamrzavanje jajnih ćelija u Velikoj Britaniji se desetostruko povećalo u protekloj deceniji. Porast je, djelom, posljedica pojave vitrifikacije (zamrzavanja) jajnih ćelija, tehnikom koja je doprinijela da stopa uspjeha vantjelesne oplodnje bude otprilike u skladu sa onom kada se koriste nezamrznute. Proces uključuje dehidraciju (kako bi se izbjeglo oštećenje od kristala leda), stavljanje u malu cijev i potapanje u tečni azot, koji hladi jajnu ćeliju sa 25 na minus 196 stepeni Celzijusa za samo nekoliko sekundi. „U dobrim rukama, zamrznute jajne ćelije mogu biti skoro jednako dobre, ako ne i bolje, od nezamrznutih“, naglašava Saris.

To znači da žena koja zamrzne jajne ćelije sa 30 godina povećava svoje šanse za uspešanu In vitro fertilizaciju sa 40 godina. Ali, prema profesorki dr Zejnepi Gartin, ovaj koncept je doveo do lažnog narativa da ako se zamrznu jajne ćelije, „sve će biti u redu“. „Mnoge žene koje zamrznu svoje jajne ćelije ne zatrudne“, napominje Gartin.

Prije svega, mali broj žena kasnije odluči da koristi zamrznute jajne ćelije. Neke uspiju da zatrudne i bez vantjelesne oplodnje, neke odluče da to ne čine iz niza drugih razloga.

Kada je najbolje odlučiti se za ovaj potez

Podaci Agencije za plodnost i embriologiju Ujedinjenog Kraljevstva pokazuju da je 2018. godine, u prosjeku za sve starosne grupe, samo dva odsto svih odmrznutih jajnih ćelija završilo kao trudnoća, a 0,7 odsto je rezultovalo živorođenom bebom. Za svaki ciklus vantjelesne oplodnje, ovi podaci govore da postoji u prosjeku 27 odsto šanse za porođaj za žene koje su zamrznule jajne ćelije prije 35. godine i 13 odsto za one koje su to učinile kasnije. Najčešća starost žena koje se odluče da zamrznu jajne ćelije u Velikoj Britaniji je 38 godina.

Nedavna analiza Nafildovog savjeta za bioetiku otkrila je da su žene često bile frustrirane jer nisu dobile dovoljno informacija o stopama uspješnosti, ali su takođe izjavljivale da su poslije zamrzavanja jajnih ćelija osjetile olakšanje i samopouzdanje.

Zato profesorka Gartin smatra da zamrzavanje jajne ćelije prije treba posmatrati kao „loz, a ne kao polisu osiguranja“.

„Polisa osiguranja sugeriše da ćete sigurno dobiti isplatu, a na ovaj način u stvari samo povećavate svoje šanse“, naglašava profesorka.

Mogu li sve žene to sebi da priušte

Što se tiče ove lutrije, ona je i prilično skupa. Prosječna cijena uzimanja i zamrzavanja jajne ćelije u Velikoj Britaniji je 3.350 funti, sa dodatnim troškovima od 500 do 1.500 funti za lijekove i tekuće troškove od 125 do 350 funti godišnje za skladištenje. U Srbiji postupak košta između 200 hiljada i 360 hiljada dinara, i pacijentiknje ga sama plaćaju, ukoliko nisu u postupku vantjelesne oplodnje.

„Kada ljudi govore o tome da zamrzavanje jajnih ćelija donosi revoluciju u živote žena, morate se zapitati: Koliko njih to može sebi da priušti?“ dodaje profesorka.

Putovanje u inostranstvo, gdje tretmani mogu biti jeftiniji, je opcija, ali može biti logistički problematično. „Kada je u pitanju repatrijacija jajnih ćelija, sperme i embriona, to je moguće, ali nije uvijek tako jednostavno“, napominje Saris. „Morate da pratite proces, ne možete samo da ih pošaljete DHL-om.“

Ranije su se žene suočavale sa dodatnom zagonetkom kada su odlučivale u kojoj dobi da zamrznu jajne ćelije, zbog ograničenja skladištenja od 10 godina, koje bi zahtijevalo od žene koja je zamrznula sa 30 godina da ih koriste do 40. godine. U Britaniji je taj period produžen što će ženama omogućiti da zamrznu jajne ćelije dok su mlađe i kada su im ćelije boljeg kvaliteta, čime će se povećati šanse za krajnji uspjeh.