
Vodite računa! Evo koliko afrička svinjska kuga može preživjeti u suvom, a koliko u zamrznutom mesu
25.09.2025. | 17:13Afrička svinjska kuga registrovana je na više farmi u Srbiji i Hrvatskoj, a odnedavno je potvrđena i u Bosni i Hercegovini.
Predsjednik Hrvatske veterinarske komore Ivan Zemljak ponovio je kako bolest nema lijeka, ali i objasnio koliko dugo virus ostaje u mesu.
Lovci, berači gljiva – budite na oprezu
– Cijelo vrijeme se ukazuje na ljudski faktor – napominje on i dodaje: “Kad imamo preskakanja iz sela u selo, međusobno udaljenih više desetaka kilometara, onda ne možemo isključiti taj ljudski faktor i to sivo tržište; i svinjama i svinjskim proizvodima”.
Ne trebaju samo uzgajivači svinja biti na oprezu.
– Osim uzgajivača svinja pritom moramo upozoriti i na ljude koji se bave šumskim poslovima – poput lovaca i berača gljiva, izletnika… To su stvari koje mogu ugroziti uzgoj svinja ako se dolaskom na farmu ne presvučemo, dezinficiramo sebe, kao i opremu jer pritom možemo donijeti virus od divljih svinja -upozorava veterinar.
Koliko virus može preživjeti?
– Neće bolest sutra prestati – govori Zemljak pa ističe, “mislim da smo sad u fazi da moramo zaštititi velike farme“.
U sušenim i dimljenim proizvodima virus može ostati – sedmicama, dok u zamrznutom mesu aktivan može biti i do 1000 dana. Napominje da do ponovnog izbijanja može doći i do godinu-dvije, ukoliko uzgajivači svinja aktivno ne pomažu suzbijanju virusa ASK.
– Ako uočite neke nezakonite radnje – držanje svinja bez dokumentacije, nabavka svinja preko granice na crno, nezakonitog klanja… prijavite ih – rekao je apelirajući prije svega na sve uzgajivače svinja , ali i ostale građane, piše N1.