Vanmaterična trudnoća i njene karakteristike

28.06.2023. | 22:33

Vanmaterična trudnoća je termin koji se koristi kada se oplođena jajna ćelija nalazi i razvija izvan materice umjesto u njoj. Ova vrsta trudnoće može biti izuzetno opasna i uglavnom zahtijeva medicinsku intervenciju.

Iako je vanmaterična trudnoća relativno retka pojava, važno je razumeti njezine karakteristike i simptome kako bi se mogla prepoznati na vrijeme i kako bi se moglo adekvatno reagovati.

Šta je vanmaterična trudnoća?

Vanmaterična oplodnja je stanje tokom kog se oplođena jajna ćelija nalazi van materice. Umjesto toga, ono se razvija na mjestima kao što su jajovod, jajnici ili stomačna duplja.

Tokom razvijanja oplođenog jajeta, može doći do pucanja i izazivanja ozbiljnog krvarenja koje može biti opasno po život. Bez adekvatnog liječenja, vanmaterična trudnoća može čak dovesti do smrtong ishoda. Ni jedna vanmaterična trudnoća ne može da opstane van materice, pa kod svih dolazi do prekida trudnoće.

Koji su simptomi vanmaterične trudnoće?

Simptomi vanmaterične trudnoće se mogu razlikovati u odnosu na mjesto gde se oplođena jajna ćelija nastanila.

U početku je moguće da žena ne primjeti nikakve simptome. Oni mogu biti vrlo slični simptomima normalne trudnoće, poput izostanka mentruacije.

Rani znaci vanmaterične trudnoće podrazumijevaju:

  • Neprijatnost u stomaku i povraćanje
  • Oštre grčeve
  • Bol na jednoj strani tela
  • Vrtoglavica ili osećaj slabosti
  • Bol u ramenima i vratu

Ukoliko dođe do krvarenja, simptom koji će se pojaviti je jak bol i u tom momentu bi trebalo da se odmah obratite svom liekaru.

Koji su uzroci vanmaterične trudnoće?

Uzrok vanmaterične trudnoće često ostaje nepoznat. Jedan od mogućih uzroka je oštećenje jajovoda, što može spriječiti da oplođeno jaje dospije u maternicu.

Prvi simptomi se obično javljaju u ranim fazama trudnoće, obično između 4. i 12. nedjelje, a rizik za vanmateričnu trudnoću se povećava ako je:

  • Žena starija od 35 godina
  • Prethodno je imala neku polno prenosivu bolest ili infekciju koja je oštetila jajnike
  • Imala je operacije u području karlice
  • Već je imala vanmateričnu trudnoću
  • Prošla je kroz tretmane poput in vitro oplodnje

Kako se liječi vanmaterična trudnoća?

Način liječenja vanmaterične trudnoće će zavisiti isključivo od stvari kao što su veličina i lokacija oplođene jajne ćelije. Ukoliko se ovaj problem otkrije rano, ljekari uglavnom koriste injekciju kojom zaustavljaju rast embriona.

S druge strane, ako se vanmaterična trudnoća otkrije kasnije, obično mora da se radi operacija, kako bi se embrion uklonio i eventualna šteta koja je nastala u telu majke sanirala.

Kakav god tretman da dobije, žena će nakon toga redovno posjećivati svog doktora kako bi se uverila da se njeni nivoi hormona vraćaju u normalu.

Podrška i pomoć nakon vanmaterične trudnoće

Prekid trudnoće može biti izuzetno težak, a mnoge žene doživljavaju veliku tugu i patnju, sličnu gubitku veoma bitne osobe u njihovom životu.

Nije rijetkost da ova emocionalna stanja traju nekoliko meseci, iako obično dođe do poboljšanja stanja nakon određenog vremena. Važno je da osobe daju sebi dovoljno vremena za tugovanje i procesuiranje gubitka.

Ukoliko žene nemaju osobu sa kojom bi mogle otvoreno da pričaju o tome kako se osećaju, mogu se priključiti nekoj od grupa za podršku. One okupljaju ljude koji su prošli kroz sličan gubitak, a takođe mogu potražiti psihološku pomoć.

Da li postoji način za prevenciju?

Nije uvijek moguće predvideti ili sprečiti vanmateričnu trudnoću. Međutim, možete smanjiti rizik održavanjem dobrog reproduktivnog zdravlja, tako što ćete redovno odlaziti na ginekološke preglede.

Naravno, korak koji svakako može samo da pomogne je poboljšanje opšteg zdravlja, prestankom pušenja, uvođenjem zdrave ishrane i redovnog fizičkog vježbanja.

Oznake: Karakteristike