Upućena inicijativa: Ljekari traže da korona virus bude profesionalna bolest

27.01.2021. | 18:54

Sindikat ljekara i farmaceuta Srbije uputio je danas ministarstvima zdravlja i rada i socijalne politike inicijativu da se promijene propisi i COVID-19 klasifikuje kao profesionalna bolest, što će imati značaja za prava oboljelih zdravstvenih radnika, ali i porodice preminulih od ove bolesti.

“Zaposleni u zdravstvenim ustanovama, s obzirom na izloženost specifičnim opasnostima i štetnostima na radnom mjestu, koja uključuje kontakt sa oboljelim osobama, pripadaju grupi zanimanja s povećanim rizikom od nastanka određenih profesionalnih bolesti”, ističe se u pismu koje je potpisao predsjednik Sindikata Rade Panić, piše Nova rs.

Imajući u vidu epidemiju zarazne bolesti COVID-19, ali i posljedice koje izaziva po zdravlje i život ljudi, pokretači Inicijative smatraju da “najizloženijim kategorijama građana – zaposlenima u zdravstvenim ustanovama, treba pružiti veći stepen zaštite, usklađivanjem propisa sa realnim stanjem i preuzimanjem dobrih rješenja nekih od zemalja sa manjom stopom smrtnosti zaposlenih u zdravstvenom sistemu”.

Biloški agens

“Biloški agens je uz nepredvidivost i komplikacije koje izaziva, neadekvatnu i nedovoljnu opremu za ličnu zaštitu na radu, dugotrajno i prekomjerno izlaganje doveo da toga da je Srbija na prvom mjestu u regionu i Evropi po broju preminulih i zaraženih zdravstvenih radnika i uopšte zaposlenih u zdravstvenom sistemu”, ističe Sindikat u ovoj incijativi.

Takođe, podsjećaju da smo “svjedoci velike stope smrtnosti i oboljevanja kako medicinskih, tako i nemedicinskih radnika u zdravstvenom sistemu, što će kao dugoročnu posljedicu imati povećani broj zaposlenih u ovom sektoru sa trajnim posljedicama i komplikacijama od izlaganja ovoj biološkoj štetnosti”. Zato Sindikat ljekara i farmaceuta Srbije (SLFS) zahtijeva da se hitno izvrši dopuna člana 2. Pravilnika o utvrđivanju profesionalnih bolesti tako što će se CIVID-19 naći na listi profesionalnih bolesti prouzrokovanih biološkim štetnostima.

U obrazoloženju ovog prijedloga se navodi da je naučno je dokazano da virus SARS-CoV-2 izaziva bolest kovid 19, kako i da je 10. marta 2020. godine bolest kovid 19 proglašena zaraznom bolešću čije je sprečavanje i suzbijanje od interesa za Republiku Srbiju.

Direktive Evropskog parlamenta

Zatim podsjećaju da je u septembru 2020. godine virus SARS-CoV-2 klasifikovan kao biološka štetnost i da su time dopunjenje Direktive Evropskog parlamenta, kao da je Srbija dopunila Pravilnika o preventivnim mjerama za bezbijedan i zdrav rad pri izlaganju biološkim štetnostima tako što je listi koja se odnosi na viruse, pored ostalih bioloških štetnosti priključen i ovaj virus, kao biološki agens za koji se zna da uzrokuje zarazu kod ljudi.

U Njemačkoj se, kako navode u Inicijativi virus smatra profesionalnom bolešću ako zaposleni radi u zdravstvenom sektoru, ali ne i za bilo koji drugi ekonomski sektor (poput javnog prijevoza, supermarketa, građevine, kancelarijskih radnika). Iz Sindikata navoda da su Južna Afrika, Kanada, Bosna i Hercegovina je kovid 19 uvrstila na listu profesionalnih bolesti, dok je u Hrvatskoj resorno ministarstvo prihvatilo kvalifikovanje kovida 19 profesionalnom bolešću, još aprila 2020. godine.