Šta je štetnije, sunčeva ili plava svjetlost sa ekrana?

25.06.2022. | 09:06

Plava svjetlost je svuda oko nas. Zrači nas sunce, ali i sijalice, mobilni telefoni, ekrani kompjutera i televizori sa ravnim ekranom. Ali nisu svi podjednako opasni po naše zdravlje.

Sve je više dokaza da plava svjetlost može imati štetan uticaj na kožu i oči i poremetiti cirkadijalni ritam, naš unutrašnji sat. Studije koje istražuju uticaj sunčevog zračenja na kožu obično su fokusirane na ultraljubičasto zračenje, posebno na UVB, koji je odgovoran za opekotine od sunca, piše Bug.hr.

Efekti izlaganja

Najčešći poznati efekat izlaganja plavoj svjetlosti je značajno povećanje reaktivnih vrsta kiseonika (ROS), visoko reaktivnih hemikalija koje formiraju kiseonik. A previše ROS može oštetiti DNK i ključne enzime poput onih odgovornih za popravku DNK i na taj način povećati rizik od raka.

Jedna studija je pokazala da plavo svjetlo može izazvati pigmentaciju, tamnjenje na različitim tipovima kože. Iako mnogi ljudi smatraju duboku preplanulost poželjnom osobinom, ona je zapravo pokazatelj oštećenja kože i ROS-a. Druga studija je, međutim, otkrila da tamnjenje kože od vidljive svjetlosti, koja uključuje plavo svjetlo, ima tamniju pigmentaciju koja traje duže u poređenju sa izlaganjem ultraljubičastom zračenju.

Oštećenje kože

Studije su takođe pokazale da plavo svjetlo može da aktivira gene povezane sa upalom i fotostarenjem, ili oštećenjem kože. Nekoliko studija je pokazalo da tipične kreme za sunčanje ne sprečavaju oštećenja uzrokovana plavim i vidljivim svijetlom.

Iako se čini da je plava svjetlost manje moćna od ultraljubičastog zračenja, ovo se može objasniti relativno većim količinama plave svjetlosti koja dopire do Zemlje. UVR čini oko pet odsto sunčevog zračenja u Velikoj Britaniji u podne tokom ljeta; plavo svjetlo čini oko 15 odsto, pokazalo je istraživanje.

Prednosti plave svjetlosti

Ali postoje i neki korisni efekti plave svjetlosti. Koristi se za liječenje kožnih oboljenja, uključujući ekcem, u fotodinamičkoj terapiji, za liječenje niza stanja kože, od akni do raka, i za podsticanje zarastanja rana. Ali štetni efekti plave svjetlosti vjerovatno će nadmašiti pozitivne efekte kod zdravih ljudi.

Plavo svjetlo može oštetiti kožu, ali je manje jasno koji su izvori plave svjetlosti štetni za ljude. Plavo svjetlo sa ekrana je odgovorno za delić doze plave svjetlosti koju dobijamo. Istraživanja su pokazala da ekrani sa uređaja mogu povećati proizvodnju ROS-a.

Neznatna šteta

Istina je da ispred ekrana provodimo više vremena nego ikada ranije, ali iako ekrani mogu da izazovu neku štetu, ona je zanemarljiva u poređenju sa izlaganjem suncu.

Studija njemačkog proizvođača proizvoda za njegu kože Biersdorf otkriva da je cijela nedjelja izlaganja plavoj svjetlosti sa ekrana na udaljenosti od 30 cm jednaka samo jednom minutu podnevnog ljetnog sunca u Hamburgu, Njemačka. D

ruga studija je pokazala da je plava svjetlost sa ekrana između sto pa čak i hiljadu puta manje intenzivna od plave sunčeve svjetlosti.