“Šoping terapija” : Zvuči čudno, ali zajednička kupovina može biti lijek za ljubavni život

21.10.2023. | 22:00

Odlazak u tržni centar možda nije svakome omiljena aktivnost kada žele da provode vrijeme sa partnerom, ali šoping može biti dobar način da bolje upoznamo sebe, partnera, poradimo na međusobnoj komunikaciji, razumievanju… Umesto da sjedimo u radnji i čekamo da draga osoba završi razgledanje, možemo joj se pridružiti i otkrivi neočekivane detalje o našoj vezi.

Odlazak u kupovinu mnoge muškarce podsjeća na čekanje u redu, dugačko razgledanje, bol u nogama i dosadu, a ovo vjerovanje je toliko sveprisutno, da su pojedini tržni centri u svijetu uveli posebne “ostave za odlaganje muževa”, dok njihove ljepše polovine uživaju u šopingu. Ipak, psioholozi smatraju da zajedničko razgledanje i kupovina zapravo mogu imati koristi i mogu biti od velike pomoći za razvoj bliskosti između ljubavnih partnera. Psiholozi su za “Forbs” objasnili kako zajednički šoping sa partnerom može očvrstiti emocionalnu vezu i postati zabavna aktivnost.

Razumijevanje za partnera koji voli da “šopinguje” više od nas

Šoping je postao metod za ublažavanje stresa, a brojne studije su pokazale da su oni koji su često kupovali nove stvari kako bi ispunili određenu prazninu u životu, na taj način odvlačili misli od problema i tražili sreću i osjećaj kontrole. Nije moguće potvrditi da li nova odjeća, nakit ili ukrasi za stan zaista imaju ovakav uticaj, ali sigurno je da mnogima predstavljaju utjehu u teškim vremenima.

Ako naš partner često osjeća potrebu da ide u kupovinu nakon negativnog iskustva, umjesto da budemo isfrustrirani, možemo da pokušamo da razumijemo njihov način razmišljanja i da zajednički pronađemo ravnotežu i odgovoran način kupovine. Za početak, umjesto da stojimo ispred radnje i čekamo da parter završi šoping, možemo da mu se pridružimo, da ovakve trenutke koristimo kao priliku za ojačavanje veze i otkrivanja novih detalja o našoj dragoj osobi.

Kada zajedno šetamo kroz prodavnicu i komentarišemo proizvode, možemo da vježbamo komunikaciju, sposobnost donošenja zajedničkih, racionalnih odluka (pogotovo ako jednom od partnera šoping služi kao “lijek” protiv stresa i negativnih emocija), raspoređivanje prioriteta i novca…

Vremenom će kupovina postati ne samo produktivna i zabavna aktivnost, već ćemo moći da partneru predstavimo i druge načine odvraćanja misli od negativnosti, kao što su šetnje u prirodi, zajedničko kuvanje, odlazak u bioskop ili čak samo razgledanje u tržnim centrima, bez kupovine novih stvari. Stručnjaci veruju da ovakav pristup može biti koristan za emocionalnu bliskost u odnosu, ali može pomoći partneru da promijeni navike prekomjernog trošenja.

Svijest o finansijama

Novac često može biti neprijatna tema za razgovor, čak i između parova koji su veoma bliski. Zbog toga, šoping je savršena prilika za ozbiljne diskusije o troškovima i može otkriti mnogo toga o partnerovom, ali i našem sistemu vrednovanja novca i materijalnog.

Jedna studija iz 2018. godine objavljena u žurnalu “Consumer Psychology” je pokazala da parovi koji su imali zajednički račun u banci češće kupovali praktične predmete, dok su oni koji su imali odvojene račune više kupovali stvari iz zadovoljstva (odeća, nakit, igrice…), kako ne bi morali da opravdavaju ovakve troškove kada bi dijelili novac sa partnerom.

Zbog toga je važno da novac bude tema o kojoj se može otvoreno razgovarti, kako ne bi došlo do zabune ili konflikta, a zajednički šoping može biti prava prilika za razvijanje ovakve bliskosti.

Oznake: Ljubavni život