Psorijaza – hronično oboljenje: Zahvata laktove, koljena i genitalije

15.04.2022. | 10:28

Psorijaza je hronično oboljenje kože koje karakteriše pojava eritematoznih plikova, koji su prekriveni srebrnasto-bjeličastim ljuskama.

Psorijaza je jednako zastupljena kod muškaraca i žena, a veće šanse za nastanak psorijaze imaju osobe koje imaju genetsku predispoziciju.

Karakteriše se kao genodermatoza, ali za nastanak prvih promjena na koži potrebni su i okidači, a to su najčešće stres i upalni procesi u organizmu (fokalni infekt).

Fokalni infekti mogu biti učestale upale krajnika, problemi sa sinusima, kariozni zubi, problemi s jajnicima, prostatom i slično, ali i od pojedine grupe lijekova, kao što su beta-blokatori, ACE inhibitori…

Najčešći oblik psorijaze je Psoriasis vulgaris ili hronična plak psorijaza, a predilekciona mesta su laktovi, koljena, genitalna regija, donji dio leđa i rubni dio vlasišta. Kod težih oblika mogu biti zahvaćeni i nokti, prenosi B92.

Simptomi su neznatni, uz povremeni blagi svrab, no najveći problem kod pacijenata predstavlja kozmetički efekat i mišljenje sredine o samom stanju na koži. Kod težih oblika psorijaze može se razviti i psorijatični artritis te dolazi do bolova u zglobovima i ukočenosti.

Liječenje psorijaze podrazumijeva redovno i učestalo mazanje keratolitika, mazanje neutralnih krema, hidratantnih emolijenasa i emolijenasa s ureom.

Kod jakih upala mogu se uključiti sistemski antibiotici te fototerapija i na kraju biološka terapija. Pored svih terapijskih procedura, bitno je naglasiti i dijetetski režim.

Jedan od faktora koji dovodi do pogoršanja psorijaze je jednolična ishrana (masna i začinjena hrana), uključujući cigarete i alkohol.

Preporuke za pacijente su, pored navedenog higijensko-dijetetskog režima, i učestaliji boravak u prirodi i na otvorenom.

Sunčevi zraci imaju povoljan uticaj na pacijente sa psorijazom, a naročito proizvodnja vitamina D u kombinaciji sa morskom vodom dovodi do znatnog poboljšanja promjena na koži.

Oznake: Oboljenje, Psorijaza