Prevencija je pola posla: Sezona grijanja je počela, ovo su najčešći uzroci požara

07.12.2023. | 12:51

Američka nacionalna asocijacija za zaštitu od požara (NFPA) prepoznaje nekoliko ključnih okolnosti u kojima se vatra lako može oteti kontroli, i to ako ne postupamo odgovorno u sljedećim situacijama:

Prema podacima ove Asocijacije, kuvanje dolazi u sam vrh uzročnika od požara zbog nemara ili neodgovornog ponašanja prema spremanju hrane. Kuvanje nikada ne bi trebalo da ostavimo bez nadzora na šporetu i nipošto ne bi trebalo da ostavljamo zapaljive stvari u blizini uključenih aparata za kuvanje. Dodatni rizik logično predstavlja i spremanje hrane na otvorenom plamenu, pa posebno treba biti oprezan sa kuvanjem na plin. Ukoliko spadate u one koji nemaju naročito strpljenja da dugo vremena provode iznad šporeta, dobro rješenje mogu da budu indukcijske ploče koje su popularnost i stekle upravo zbog kraćeg vremena kuvanja, energetske učinkovitosti i sigurnosti upotrebe.

Grijanje

Požari izazvani neispravnim grijalicama, ili širenjem otvorenog plamena iz peći, drugi su najčešći uzročnici požara u svijetu, ne samo kod nas. Ono što je zajedničko je nemar prema čišćenju ili održavanju uređaja, odnosno pećnica i dimnjaka. Ovakvi požari učestaliji su od decembra do februara, ukazuju podaci američke protivpožarne asocijacije, a prevencija je ključni faktor koji barem od ove godine kod nas može umanjiti poražavajuću statistiku. Izvor grijanja treba držati što dalje od stvari koje bi se mogle zapaliti. Dodatno, ako imate peć na čvrsto gorivo ne zaboravite da osim rizika od požara rizikujete i zagađenje u svom domu jer sagorijevanje u vazduh oslobađa dim, čađ, ugljen-monoksid i druge štetne supstance koje mogu ostaviti ozbiljne posljedice po naše zdravlje. Dakle, rizik od otvorenog plamena u pećima je minimum dvostruk pa je svaki način da eliminišemo sagorijevanje iz svog doma uvijek bolji od potpaljivanja vatre.

Cigarete

Nemojte da vas zavara to što je žar od cigarete „mali“, jer je dovoljno opušak odbaciti bilo gdje nesmotreno, u blizini zapaljivog materijala i posljedice su katastrofalne. Čest je slučaj da pušač zaspi u krevetu, a da prije toga nije ugasio cigaretu. O posljedicama po zdravlje pušača i njegove okoline je suvišno govoriti jer, kao što je poznato da žar izaziva požar, tako je poznato i da je duvanski dim glavni uzročnik nastanka bolesti povezanih s pušenjem. Duvanski dim emituje čak više od šest hiljada materija, od kojih se za oko 100 zna da su štetne i potencijalno štetne. Najbolja prevencija je zato ugasiti cigaretu jednom za sva vremena i odreći se pušenja. Međutim, pušači koji iz bilo kojih razloga to ipak ne učine, mogu se informisati o manje štetnim opcijama koje zagrijavaju duvan pa tako eliminišu sagorijevanje i rizike koji su povezani sa otvorenim plamenom ili udisanjem štetnih materija.

Instalacije

Ako tokom godine niste, pravi je trenutak da kraj godine iskoristite da pozovete električara da provjeri instalacije u vašem stanu ako primijetite iskre iz utičnica ili da vam često „iskače“ osigurač. Jednostavno, hladni zimski dani iziskuju češći boravak u kući pa samim tim i korištenje više aparata istovremeno može opteretiti mrežu.

Bilo da su u pitanju kućni aparati ili otvoreni plamen jedan imenitelj je zajednički za sve – sve njih za svoje potrebe koristi čovjek te ne bi bila greška ni uopštiti priču da je u najvećoj mjeri glavni uzročnik požara upravo ljudski faktor, odnosno njegov nemar.

Zato je prevencija pola završenog posla, a kako je tehnologija doprinijela da maksimalno smanjimo učešće otvorenog plamena u našim životima, tako je dio odgovornosti i na nama samima da se uvjerimo na vrijeme jesmo li zaista spremni za produženi boravak u kućama tokom predstojećih zahlađenja.