
Održavanje higijene ljubimca: Na ovaj način psu očistite uši
01.05.2025. | 13:47Održavanje higijene ljubimca je veoma važan zadatak svakog vlasnika. Kako se psi, osim njuhom, oslanjaju i na čulo sluha, jasno je da se i taj aspekt ne smije zanemariti kada dođe vrijeme za sređivanje i dotjerivanje. Međutim, prije nego što počnemo sa tehnikama čišćenja ušiju, treba da znamo zašto moramo da čistimo uši psima, kada njima “u prirodi” to niko ne radi.
Zašto se psima čiste uši
Kako je čovjek psa, nakon pripitomljavanja, valjano modifikovao, stvarajući rase takve da zadovolje njegove potrebe, veliki broj rasa je postalo gotovo zavisno od čovjeka, pa se sama potreba za čišćenjem ušiju psa više ne dovodi u pitanje.
Uši se čiste radi prevencije infekcija i upala do kojih dolazi u slučaju nakupljana velike količine voska, koji se spušta niže u ušni kanal i tamo prijeti izazivanjem infekcija, kao i u slučaju nakupljanja vlage koja je pogodna za razmnožavanje bakterija.
Različite rase – različiti problemi
Istina je da postoje rase pasa koje imaju predispoziciju za probleme sa ušima, kao što su:
Rase sa dugim i spuštenim ušima (npr. koker španijel, jazavičar i baset), jer su im ušne školjke spuštene, pa im uši duže zadržavaju vlagu, tj. slabije se “luftiraju” i teže izbacuju višak voska.
Rase koje vole da se kvase (labrador, zlatni retriver, njufaundlend), jer će im uši često biti mokre i tako potencijalno stvoriti gljivice.
Rase kao što je pudla kojoj raste dosta dlake u ušima.
Svaki pas je drugačiji, pa će tako biti onih koji će prosto biti podložniji problemima sa ušima iako nemaju jake predispozicije za to. U takvim slučajevima, vlasnik se s vremenom upozna sa potrebama svog ljubimca i njima se prilagođava.
Koliko često treba čistiti uši psu
Psu uši ne treba čistiti često, ali ni rijetko. Vosak u ušima se ne luči slučajno, pa ga ne treba ni uklanjati konstanto, ali isto tako ne treba ni dopustiti da se on nagomilava u ušima. Čišćenje se radi kada provjerom ustanovite da je potrebno.
Provjeru ušiju pasa, pogotovo ukoliko znate da je sklon problemima, obavljajte na nekoliko dana, kao rutinsku kontrolu koju možete izvesti i tokom igre i baciti pogled na potencijalne promjene do kojih dolazi, u vidu promjene boje sluzokože, vidljive prljavštine ušne školjke ili ako se iz ušiju širi neprijatan miris. Sve su ovo znaci da se psu treba očistiti uši.
Napomena: rutinski psu možete čistiti uši jednom mjesečno. Ako pas voli da pliva, poslije svakog plivanja suvim ubrusom ili vatom osušite mu uši ili prije kvašenja sipajte kapi za uši namijenjene psima.
Kako psu očistiti uši
Štapići za uši ne dolaze u obzir za čišćenje psećih ušnih školjki: oni mogu biti veoma opasni i nepraktični s obzirom na to da se nerijetko dešava da vosak gurnu dublje u kanal i tako oštete dijelove uha, pogotovo ukoliko je pas nemiran.
Za redovno čišćenje ušiju koje nisu pretjerano prljave možete koristi samo mokru vatu kojom ćete, bez predubokog guranja u kanal, pokupiti prljavštinu iz ušne školjke.
U slučaju da primijetite veću količinu prljavštine ili neprijatan miris, potrebno je da upotrebite rastvor namijenjen psećim ušima. Nekoliko kapi sipajte u uvo i sačekajte oko minut kako bi se višak rastvorio. Nakon toga, pas će protresti glavu i izbaciti neželjeni višak. Ostaje još da uzmete gazu, ubrus ili vatu i pokupite ono što je ostalo. Proces možete ponoviti jednom, ukoliko uvo nije dobro očišćeno.
Ako primijetite da pas osjeća bol i cvili, obratite se veterinaru, jer je vjerovatno došlo do upale ili infekcije, prenosi Telegraf.