Novo istraživanje: Postoji simpton korone koji se javlja prije temperature

05.11.2020. | 13:23

Mnogo nas je tokom epidemije koronavirusa naišlo na kontrolne tačke na poslu ili u zdravstvenim ustanovama koje nismo mogli proći bez mjerenja temperature i odgovora na pitanja jesmo li negdje putovali ili bili u kontaktu sa zaraženom osobom.

Iako nisu beskorisni, ti postupci su manjkavi jer se kod većine ne pojavi temperature ili ona nije prvi simptom, a mnogi ne znaju jesu li bili u kontaktu sa zaraženom osobom.

Nancy Rawson, biologinja i potpredsjednica Monell Chemical Senses Center, smatra da bi bilo bolje mjeriti sposobnost čula mirisa kako bi se utvrdilo koga treba slati na testiranje za koronavirus.

Nova analiza studija o koronavirusu utvrdila je da je kod 77 posto oboljelih od koronavirusa testiranjem uočen djelimični ili potpuni gubitak čula mirisa.

Od toga 44 odsto ispitanika bilo je svjesno gubitka čula mirisa i bez testiranja.

Prvi simptomi

Gubitak čula mirisa uz upalu grla takođe je jedan od najranijih simptoma što ga čini korisnijim alatom od kasnijih simptoma u osiguranju zaštite drugih osoba od zaraze, kaže Rawson.

“To je jedan od najranijih simptoma i svako je prije povišene temperature”, kaže ona. “Gubitak čula mirisa sam za sebe bolje predviđa dijagnozu od povišene temperature”. Gubitak okusa takođe se može dogoditi, ali je manje je izražen i često je povezan s gubitkom čula mirisa.

Rawson kaže da interes koji izaziva gubitak čula mirisa prelazi okvire dijagnostičkih potreba – u pandemiji bi bez čula mirisa moglo ostati i do 750.000 Amerikanaca i to ima veliki uticaj na njihovu sigurnost i kvalitet života.

Sama kaže da mjesec dana svako veče testira vlastiti miris i učestvuje u istraživanju koje bi moglo dovesti do veće kliničke studije.

Test se sastoji od tri trake od kojih dvije nemaju nikakav miris, a treća sadrži poznate mirise kafe, čokolade, kokica i gasa.

Ispitanici moraju odrediti koja traka sadrži mirise, o kojim se mirisima radi i kojeg su intenziteta, prenosi agencija Hina.