Nova studija pokazala: Virtuelna stvarnost pomaže oboljelima od karcinoma

20.10.2023. | 13:40

Nova studija pokazuje da bi virtuelna stvarnost mogla pomoći u ublažavanju bolova i patnji pacijenata oboljelih od karcinoma.

Nova istraživanja otkrivaju da korištenje virtuelne stvarosti može pomoći u smanjenju psiholoških efekata povezanih sa hroničnim bolestima.

Kako bi potkrijepili nalaze, naučnici sa Univerziteta “Kvins” u Belfastu počeli su da analiziraju sve studije o korištenju virtuelne stvarnosti za pomoć pacijentima sa nizom dugotrajnih bolesti.

Kada se uključe u virtuelnu stvarnost, ljudi doživljavaju “povezanost s digitalnim svijetom van svog fizičkog tijela” i to korištenjem niza alata, uključujući potpuno “imerzivne” sisteme.

Jedan od takvih sistema je uređaj koji se stavlja na glavu kako bi predstavio digitalno okruženje od 360 stepeni, čime se povećava osjećaj “prisutnosti” osobe u digitalnom okruženju, navode autori studije.

Oni su proučavali intervencije virtuelne stvarnosti zasnovane na okolini i igricama, koje su osmišljene ili za opuštanje korisnika prije medicinskog tretmana kombinacijom šetnje prirodom i meditacije svjesnosti ili za sticanje određene vještine koja im pomaže da se bolje nose sa svojim stanjem.

Naučnici su otkrili da među pacijentima oboljelima od karcinoma imerzivna virtuelna stvarnost može imati pozitivne efekte na simptome depresije i bolove.

Analiza otkriva da su opuštajuće i angažovane intervencije virtuelne stvarnosti
bile prihvatljive i izvedive među osobama koje imaju karcinom, demenciju, kardiovaskularne bolesti, bolesti bubrega i multipla sklerozu.

Naučnici navode da ta otkrića sugeriše da su intervencije u okviru virtuelne stvarnosti prihvatljivi tretmani, koji imaju potencijal za poboljšanje posljedica fizičke bolesti, navide naučni portali, prenose naučni portali.